Skip to main content

Ile jest języków na świecie?

 Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile istnieje języków na świecie? Większość ludzi szacuje, że jest ich pomiędzy sto a dwieście. Prawidłowa odpowiedź na to pytanie może zszokować niejednego z nas.

Sprawdźmy, ile żywych języków pozostaje w użyciu dzisiaj na całym świecie!

Jaka jest całkowita liczba języków świata?

Jeżeli zastanawiasz się, ilu języków używa się na świecie, to według oficjalnego katalogu opracowanego przez językoznawców organizacji Ethnologue, na Ziemi mówi się w ponad 7 100 językach. Warto dodać, że 2200 to języki azjatyckie. Z kolei ile jest języków w Europie? Jedynie 230. A ile języków jest w UE? Urzędowych zaledwie 24.

Sprawdź również najciekawsze momenty z CES 2022, które odbyło się w Las Vegas.

Dlaczego istnieje tak wiele języków?

Kiedy myślimy o językach, do głowy przychodzą nam proste odpowiedzi, które zazwyczaj mamy do wyboru w menu każdej aplikacji — np. angielski, niemiecki i francuski. Jednak definicja języka wiąże się z tożsamością kulturową, która z kolei jest płynna i zależy od wielu czynników. Językoznawcy nie zawsze potrafią odróżnić języki od dialektów. Dlatego właśnie odpowiedź na pytanie „ilu języków używa się na świecie” to bardzo wysoka liczba.

Dlaczego języki wymierają?

Niestety, wiele języków posiada małą liczbę użytkowników, co zagraża ich przetrwaniu. Języki urzędowe dominują te używane przez mniejszości, i finalnie doprowadzają do ich wymarcia. Eksperci twierdzą, że połowa obecnie używanych języków jest zagrożona stopniowym wymarciem. Tak więc ile jest języków na świecie zagrożonych wyginięciem? Ciężko podać tutaj sztywne ramy, ponieważ wiele języków świata używa się w bardzo małych społecznościach. Szacuje się, że aż 75 języków rodowitych Amerykanów wyginie w kolejnym pokoleniu, ponieważ posługują się nimi tylko członkowie starszyzny. Te dane są szczególnie druzgocące dla językoznawców, którzy badają języki w ramach tzw. language studies. Jest to zgłębianie wiedzy na temat uniwersalnych zasad gramatycznych, a nawet tego, jak tworzenie języków świadczy o ludzkiej psychice. Niestety, im mniej będzie języków, tym uboższe stanie się nasze zrozumienie rozwoju światowej kultury.

Czytaj więcej  Jakie są najpopularniejsze języki w Europie?

Przełam bariery językowe

Jakie są najpopularniejsze języki świata?

Skoro odpowiedzieliśmy już na pytanie, ile jest języków na świecie, warto zastanowić się nad tym, które z nich są najbardziej powszechne. Wiedzą powszechną jest, że język angielski i hiszpański od wielu lat dominują na świecie, nie tylko jako języki urzędowe. Jednak coraz więcej słyszy się o rosnącej powszechności języka chińskiego oraz hindi. W szkołach językowych na całym świecie portugalski brazylijski również zyskuje na coraz większej popularności. Ile jest języków urzędowych na świecie? Sprawdźmy!

Flaga Wielkiej Brytanii zawieszona na ścianie budynku.

Najpopularniejszy język urzędowy

Jest to oczywiście język angielski. Przez stulecia Imperium Brytyjskie kolonizowało odległe ziemie, wprowadzając obowiązkowo angielski jako język urzędowy. Co ciekawe, nawet po odzyskaniu pełnej niezależności, wiele krajów kontynuuje komunikację po angielsku i zatrzymują go jako język urzędowy.

Obecnie jest on językiem urzędowym w 60 krajach, choć ponad połowa z nich zaadaptowała go jako drugi język.

Ile jest języków urzędowych na świecie?

Na to pytanie ciężko odpowiedzieć, ponieważ nie wszystkie kraje decydują się na ustalenie języków urzędowych, a często też mają ich więcej niż jeden. Języki urzędowe reprezentują też mniejszości kulturowe i narodowe.

Pewnym rozjaśnieniem może być lista kolejnych języków urzędowych w pierwszej dziesiątce:

 1. Język francuski w 29 krajach;
 2. Język arabski w 28 krajach;
 3. Język hiszpański w 21 krajach;
 4. Język portugalski w 11 krajach;
 5. Język niemiecki w 6 krajach;
 6. Język suahili w 5 krajach;
 7. Ex aequo w 4 krajach: Język serbsko-chorwacki, język rosyjski i język włoski.

Flaga Chin łopocząca na tle nieba.

Najpopularniejszy język narodowy

W przeciwieństwie do języków urzędowych, języki narodowości są ściślej związane z historią i tradycją regionu. Dobrym przykładem jest mandaryński i kantoński — dwa języki w Chinach, które odpowiadają tożsamości narodowej w różnych obszarach tego kraju.

Statystyki są imponujące: aż 1,3 miliarda rodowitych użytkowników używa języka chińskiego. Jeśli ciekawi was, ile jest języków w Chinach, tutaj również odpowiedź jest imponująca — według najnowszych danych istnieją 82 języki w Chinach!

Czytaj więcej  Tych gestów nie pokazuj za granicą! Oto obraźliwe gesty w różnych częściach świata.

Dłoń wskazująca rosnący wykres.

Najpopularniejsze języki przyszłości

A jak będzie brzmiała odpowiedź na pytanie: „ilu języków używa się na świecie” w przyszłości? Według Engco Model, do 2050 roku mandaryński wyprzedzi inne najczęściej używane języki świata, takie jak angielski i arabski pod względem liczby wszystkich użytkowników. Na drugim miejscu znajdą się osoby posługujące się językiem hiszpańskim, a na trzecim użytkownicy hindi. Oznacza to totalną detronizację języka angielskiego!

Które języki warto znać?

W erze globalizacji język polski nie wystarczy do sprawnej komunikacji. Jednak czy naprawdę warto rozpocząć swoją przygodę z językiem chińskim? Nie da się ukryć, że nie wszyscy ludzie mają talent lingwistyczny. Pewnym rozwiązaniem mogą być niszowe języki, które są pożądane przez pracodawców. Takie języki to na przykład:

 1. Niderlandzki
 2. Hebrajski
 3. Węgierski
 4. Grecki
 5. Słowacki

Czy jest alternatywa dla uczenia się języków?

Ale co zrobić, jeśli nie mamy talentu do nauki języków? Ciężko poradzić sobie na rynku pracy, znając jedynie język polski. Z pomocą może oczywiście przyjść biuro tłumaczeń, ale przecież nie zawsze mamy czas na skorzystanie z ich usług. Dlatego warto sięgnąć po urządzenie tłumaczące od Vasco Electronics z darmowym dożywotnim dostępem do Internetu. Dzięki niemu porozumiesz się w 200 krajach! Oprócz funkcji tłumaczenia mowy możesz skorzystać z tłumaczenia ze zdjęcia. W mgnieniu oka zrozumiesz, co jest napisane w menu oraz na rozkładach jazdy. Bez względu na to, czy preferujesz naukę języka, czy skorzystanie z translatora mowy — mamy nadzieję, że ten artykuł rzucił Ci światło na to, ilu języków używa się na świecie!

W pigułce:

Ile jest języków na świecie? Według Ethnologue, na Ziemi mówi się w ponad 7100 językach, z czego 2200 są językami azjatyckimi, a jedynie 230 w Europie. Najpopularniejszym językiem urzędowym jest angielski, który jest obecnie językiem urzędowym w 60 krajach. Z kolei najpopularniejszym językiem narodowym jest język chiński, którym posługuje się ponad 1,3 miliarda ludzi. Według Engco Model, do 2050 roku mandaryński wyprzedzi inne najczęściej używane języki świata, takie jak angielski i arabski. Jeśli chodzi o języki, które można nauczyć się w mgnieniu oka, dobrym wyborem są niderlandzki, hebrajski, węgierski, grecki i słowacki. Alternatywą dla uczenia się języków jest skorzystanie z urządzenia tłumaczącego od Vasco Electronics z darmowym dożywotnim dostępem do Internetu.

Czytaj więcej  Jak wielu ludzi mówi w więcej niż w jednym języku?

FAQ:

Ile jest języków urzędowych w UE?

Istnieje 24 języków urzędowych w UE.

Ile języków jest używanych na świecie?

Szacuje się, że na świecie używa się około 7100 języków.

Jakie są najpopularniejsze języki świata?

Najpopularniejsze języki świata to angielski, hiszpański, chiński i hindi.

Podobne wpisy:

Robert Faber

Robert to zapalony podróżnik i fan nowych technologii. Umie całkiem dobrze gotować, ale nigdy nie ma na to czasu, więc większość jego posiłków mu nie smakuje. Regularnie ćwiczy na siłowni.