Skip to main content
  Mapa Europy Zachodniej, Centralnej i Wschodniej.

  Jakie są najpopularniejsze języki w Europie?

  Czy wiecie, ile języków jest w Europie?

  A czy zastanawialiście się kiedyś, jakie są najpopularniejsze języki w Europie?

  Europa to kontynent, który może pochwalić się niezwykłą różnorodnością kulturową oraz lingwistyczną. Jest to miejsce, w którym ludzie mówią w setkach języków, dialektów i systemów migowych.

  Mimo że języki różnią się między sobą, to są one ważnym elementem tożsamości narodowej i kulturowej każdego kraju europejskiego.

  Podczas gdy każdy kraj ma swój własny język narodowy, to istnieją pewne grupy językowe w Europie, które łączą kraje ze sobą na podstawie podobieństw językowych.

  Największe rodziny językowe w Europie to: germańska, romańska, słowiańska i celtycka.

  Europa Wschodnia, zwłaszcza kraje bałtyckie, była przez wiele lat pod wpływem języka rosyjskiego. Jednak dzisiaj, po upadku Związku Radzieckiego, kraje te zaczęły powracać do swoich własnych języków narodowych.

  Nie da się mimo wszystko zaprzeczyć, że rosyjski wciąż pozostaje jednym z najważniejszych języków, a jego znajomość jest bardzo przydatna w biznesie, turystyce i dyplomacji.

  W tym artykule bliżej poznamy najpopularniejsze języki w Europie oraz różne kwestie z nimi związane.

  • Jaka jest popularność języków w Europie?
  • Jakie są grupy językowe w Europie?
  • Ile języków jest w Europie?
  • Ile języków jest w UE?
  • BONUS: Jaki jest najtrudniejszy język w Europie?
  • BONUS: Jaki jest najstarszy język w Europie?

  Oba bonusy pojawią się pod koniec artykułu, a więc czytajcie do końca!

  A teraz, zaczynajmy.
  Czytaj więcej

  Podróżująca kobieta pokazuje znak „Victoria”.

  Tych gestów nie pokazuj za granicą! Oto obraźliwe gesty w różnych częściach świata.

  Planujesz wyjazd do nieznanego kraju?

  Tak więc warto  zapoznać się z jego obyczajami i kulturą. Jest to niezwykle istotne w odniesieniu do… dobrze nam znanych gestów. 

  Dlaczego? Gesty to w końcu uniwersalny język, którego używamy na co dzień. Są one też ważną częścią naszej kultury i tożsamości.

  Istnieją jednak gesty, które są uważane za obraźliwe w jednym kraju, ale w innym już nie. To dlatego tak ważne jest, aby być świadomym tych różnic, gdy podróżujemy. Nie chcemy przecież nikogo po drodze obrazić! 

  Spokojnie! W tym artykule dokładnie opiszemy obraźliwe gesty za granicą

  Zaczynajmy!
  Czytaj więcej

  7 sytuacji, w których Vasco Translator przełamie za Ciebie bariery językowe

  Czy wiedziałeś, że na świecie jest ponad 7000 języków?

  Tak, aż tyle!

  Ale spokojnie. Wystarczy znać tylko kilka z nich, aby faktycznie dogadać się w dzisiejszym świecie.

  Z drugiej strony, nauka nawet jednego języka może być uciążliwym zajęciem.

  A dlaczego mamy zamykać się w kręgu osób posługujących się tylko naszym językiem ojczystym? Moglibyśmy przecież poznać tak wiele osób, odwiedzić tak wiele miejsc i dowiedzieć się tak wielu rzeczy o świecie, w którym żyjemy!

  Gdyby tylko nie było bariery językowej… Nieważne czy rozmawiasz z mieszkańcami innego kraju, czy zamawiasz jedzenie z menu, którego nie rozumiesz — brak zrozumienia języka może być prawdziwą przeszkodą.

  Dlatego w tym artykule zobaczysz 7 różnych sytuacji, w których urządzenie Vasco Translator łamie te bariery za Ciebie.

  Zaczynajmy!
  Czytaj więcej

  Jaki jest najbardziej efektywny język na świecie?

  Jaki jest najbardziej efektywny język świata?

  Jak powiedzieć jak najwięcej, nie mówiąc prawie nic?

  Efektywność danego języka to coś, z czego niekoniecznie możemy zdawać sobie sprawę. I podczas gdy celem każdego języka jest przekazywanie informacji, to niektóre z nich robią to lepiej, a inne gorzej.

  W tym artykule odpowiemy sobie na następujące pytania:

  • Efektywny język/Zwięzły język: Co to znaczy?
  • Jaki język jest najbardziej efektywny?
  • Który język ma najmniej słów?
  • Jaki język ma najkrótsze słowa?
  • Czy istnieje zwięzły język, którego łatwo się nauczyć?
  • Bonus: Jakie jest najdłuższe słowo na świecie?
  • Bonus 2: Jakie jest najkrótsze słowo w języku polskim?

  Zaczynajmy!
  Czytaj więcej

  Najpopularniejsze Fikcyjne Języki Tolkiena

  Interesują Cię fikcyjne języki ze świata fantasy? Uczysz się hobbystycznie klingońskiego, Na’Vi lub języka Dothraki

  Jeśli tak, to musisz wiedzieć, że większość z nich powstała na podstawie pracy, którą wcześniej wykonał J.R.R. Tolkien.

  Gdy tworzył on Śródziemie, czyli świat, w którym dzieje się akcja „Władcy Pierścieni”, wymyślał wyjątkowe istoty. Miały one własną historię, obyczaje oraz języki.

  W tym artykule zbadamy właśnie języki stworzone przez Tolkiena i omówimy pokrótce ich historię, miejsce, jakie zajmują w tym bogatym uniwersum, oraz podstawowe słownictwo i zasady gramatyczne.  

  Ile języków właściwie stworzył Tolkien? Liczymy, że jest ich co najmniej 15. I są to nie tylko języki we „Władcy Pierścieni”.  

  Wszystkie zostały przygotowane z największą starannością i dbałością o szczegóły. Dlaczego? Dlatego, że odbiorca opowieści ze Śródziemia musi czuć, że świat ten jest niezwykle autentyczny i bogaty.
  Czytaj więcej

  Kostki rozrzucone na planszy na tle figur fantasy.

  Przewodnik po językach Dungeons and Dragons 5e (DnD)

  Elficki we Władcy Pierścieni, dothraki w Grze o Tron albo klingoński w Star Treku — nie ma wątpliwości, że fikcyjne języki stały się integralną częścią światowej popkultury.

  To świetne narzędzie zarówno dla autorów, jak i graczy umożliwiające budowanie nowych światów i tworzenie niezapomnianych historii.

  Gry RPG są nawet ciekawszym przykładem takiego worldbuildingu i nie inaczej jest z Dungeons and Dragons (DnD). Uniwersum to obejmuje wiele języków, które odpowiadają konkretnym rasom i kulturom.
  Czytaj więcej

  Inskrypcja na Jedynym Pierścieniu napisana w jednym z języków elfów.

  Języki Śródziemia: Elficki język Tolkiena o nazwie Quenya oraz Czarna Mowa

  „Władca Pierścieni” nie jest tylko książką albo tylko filmem. To zjawisko kulturowe, które istnieje już prawie 100 lat. Śródziemie, czyli fikcyjny świat stworzony przez brytyjskiego filologa J.R.R. Tolkiena, nieprzerwanie inspiruje kolejne pokolenia pisarzy, poetów, a nawet muzyków rockowych.

  W tym artykule zajmiemy się analizą dwóch fikcyjnych języków, które odegrały bardzo ważną rolę w świecie Śródziemia. Jeden z nich to Quenya a drugi to Czarna Mowa — język stworzony przez Saurona.
  Czytaj więcej

  Plaża z białym piaskiem i błękitnym morzem, z palmą na pierwszym planie z lewej strony.

  Gdzie na wakacje w grudniu 2023? Doradzamy!

  Gdzie na wakacje w grudniu?

  To pytanie samo się nasuwa, kiedy za oknem plucha, a Ty masz wrażenie, że tegoroczny sezon wakacyjny odleciał tak szybko, jak samolot odrzutowy.

  Ale nie martw się — wakacje zimą to wcale nie jest zły pomysł!

  Wiedzą to wszyscy, którzy wybierają się do Włoch, Chorwacji, a nawet na tropikalne wyspy kanaryjskie.

  Tak więc, gdzie pojechać w grudniu na wakacje, aby liczyć na świetne warunki pogodowe, a może i cenowe?

  Sprawdźmy to!
  Czytaj więcej

  aplikacja do tłumaczenia tekstów

  Najlepsza aplikacja do tłumaczenia

  Ponieważ biznes i komunikacja rozciągają się coraz dalej poza granice krajów i kontynentów, rośnie zapotrzebowanie na wysokiej jakości tłumaczenia. 

  Tradycyjnie do tworzenia treści w językach obcych zatrudniano doświadczonych tłumaczy, jednak korzystanie z aplikacji tłumaczącej może być szybsze i tańsze zarówno dla użytkowników prywatnych, jak i firm.  

  Jednak przy tak wielu dostępnych rozwiązaniach, trudno jest wybrać odpowiednią opcję. Tak więc, jaka jest najlepsza aplikacja do tłumaczenia? 

  W dzisiejszym artykule chcielibyśmy przedstawić Ci kilka przydatnych darmowych narzędzi, z których wybierzemy najlepszy translator na telefon

  Zwrócimy uwagę na to, która aplikacja do tłumaczenia najlepiej pozwoli Ci komunikować się z ludźmi pochodzącymi z obcych kultur, a jednocześnie da możliwość uczenia się języków.

  Zaczynajmy!
  Czytaj więcej

  Vasco Electronics wspiera Uniwersytet Quinnipiac

  Vasco Electronics wspiera Uniwersytet Quinnipiac

  Od samego początku naszej działalności, Vasco Electronics przyświecał jeden cel — ułatwienie komunikacji między ludźmi. Pozostaliśmy mu wierni do dziś i z przyjemnością informujemy, że wzięliśmy udział w kolejnej inicjatywie, która tę misję wypełnia. 

  W zeszłym roku rozpoczęliśmy współpracę z Quinnipiac University (Hamden, USA). Uruchomili oni wówczas projekt wsparcia studentów (Student Counselling Project), którego celem było ułatwienie komunikacji pomiędzy studentami (i ich rodzinami) a organizacjami akademickimi. 

  Postanowiliśmy rozpocząć współpracę i przetestować natychmiastowy tłumacz Vasco Translator M3 w szkołach. Sprawdźcie, jak sobie poradził!

  Zagraniczni studenci i rodziny: Problemy, z którymi się spotykają

  Studenci zagraniczni napotykają wiele problemów, kiedy przyjeżdżają na studia do USA. Większość musi nauczyć się nowego języka lub przynajmniej nabrać w nim biegłości, przyzwyczaić do kultury i zaprzyjaźnić z otoczeniem, które dla niektórych jest drastycznie różne. A wszystko to podczas gdy wciąż próbują osiągnąć cele edukacyjne!

  Czytaj więcej

  Magiczna czarna różdżka leząca na księdze zaklęć.

  Zaklęcia z Harry’ego Pottera i ich znaczenie

  Magiczny świat Harry’ego Pottera został po raz pierwszy przedstawiony w powieściach fantasy napisanych przez brytyjską autorkę J. K. Rowling.

  Książki zyskały światową uwagę, zdobyły wiele nagród i sprzedały się w ponad 500 milionach egzemplarzy w wielu krajach.

  Dlaczego ludzie tak bardzo kochają Harry’ego Pottera? Opinie różnią się w zależności od osoby, ale nie da się ukryć, że seria ta to doskonała mieszanka fikcji dla dzieci i dorosłych oraz takich gatunków jak: fantasy, przygoda i tajemnica.

  W bogatym uniwersum serii Harry’ego Pottera poznajemy też wiele zaklęć wymyślonych przez samą Rowling, a które niosą ze sobą znaczenie nieco głębsze niż mogłoby się wydawać.

  Tak więc, czy kiedykolwiek przyszło Ci do głowy pytanie, co znaczą zaklęcia z Harry’ego Pottera po polsku? Na przykład, co oznacza zaklęcie Alohomora, Expelliarmus lub Sectumsempra?

  Co więcej, co znaczy samo „Harry Potter” czyli nazwa głównego bohatera i czy niesie ona jakieś głębsze przesłanie?

  W tym artykule odpowiemy na wszystkie te pytania. Prześledzimy magiczne zaklęcia istniejące w Czarodziejskim Świecie i zobaczymy, co oznaczają, gdy sięgniemy do ich łacińskich korzeni.

  Tak więc, nalej sobie trochę maślanego piwa, i ruszajmy!

  Czytaj więcej

  Czym są fałszywi przyjaciele w lingwistyce?

  „Fałszywi Przyjaciele”: Jak wystrzegać się ich przy nauce języka?

  Nie, to nie jest kolejny artykuł o tym, jak rozpoznać i poradzić sobie z fałszywymi przyjaciółmi w Twoim życiu. Dzisiaj porozmawiamy o innym problemie, który może się pojawić… podczas nauki języków.

  Tak, naprawdę!

  Każdy, kto uczy się języka obcego, musi uważać na tzw. fałszywych przyjaciół. Nie chodzi jednak o podstępne osoby, które próbują sabotować twój wysiłek, udzielając szkodliwych rad…

  Powiedzmy na razie tylko, że nie powinniśmy ich lekceważyć, a kompletnie zignorowane mogą być powodem bardzo poważnych problemów w komunikacji. 
  Czytaj więcej

  Język Esperanto: Co to takiego?

  W artykule tym opowiemy historię łamania barier językowych, jako drogi do wzajemnego zrozumienia i pokoju na Ziemi.

  Poznamy w związku z tym język, który w założeniu miał być wspólny dla całego świata.

  Co się z nim stało? Czy nadal istnieje? Kto go stworzył?

  Na te i wiele innych pytań odpowiemy w tym artykule. Dowiesz się tutaj:

  • Co to jest język Esperanto.
  • Kto stworzył język Esperanto.
  • Gdzie mówi się w Esperanto.
  • Ile osób mówi w Esperanto.
  • Jak nauczyć się Esperanto.
  • Czy Esperanto jest trudne.

  Zaczynajmy!

  Czytaj więcej

  Zwyczaje bożonarodzeniowe. Choinka ozdobiona bombkami.

  Najbardziej nietypowe zwyczaje bożonarodzeniowe na świecie + QUIZ

  Kim jest potworny pomocnik Świętego Mikołaja, który porywa niegrzeczne dzieci w czasie świąt?

  W którym kraju rodziny jedzą KFC na wigilijnej kolacji?

  Kto ukrywa miotły na święta Bożego Narodzenia, żeby uchronić swój dom przed złymi mocami?

  Na te i inne pytania odpowiemy w tym artykule. Świat obfituje bowiem w tradycje bożonarodzeniowe, o których nam się nie śniło!

  Może niektóre z nich znasz. Jeśli chcesz to sprawdzić, weź udział w poniższym quizie. Na zwycięzców czeka nagroda!

  Czytaj więcej

  Gra o Tron i Ród Smoka — Co wiemy o językach High Valyrian, Dothraki i innych?

  Powiedzieć, że Gra o Tron była popularnym serialem telewizyjnym, to jak nic o nim nie powiedzieć. Obecność serialu w mediach była fenomenem na skalę światową, wpływając na niemal wszystkie gałęzie popkultury.

  Serial zaadaptowany na podstawie bestsellerowej Sagi Lodu i Ognia autorstwa George’a R.R. Martina. Był dostępny na antenie HBO w latach 2010-2019 przez 8 sezonów. W szczytowym momencie był emitowany w 207 krajach i osiągał średnio prawie 44 miliony widzów w swoim ostatnim sezonie (Forbes, 2019 & Hollywood Reporter, 2022).

  Mimo że zakończenie serialu rozczarowało wielu fanów, to jednak prequel Ród Smoka (ang. House of the Dragon) przyciągnął widownię 20 milionów dla swojego pierwszego wyemitowanego odcinka 23 sierpnia 2022 roku. Nie trzeba dodawać, że to dobrze wróży przyszłości franczyzy.

  I gdy zanurzamy się głęboko w atmosferze Westeros, po raz kolejny spotykamy się z jego fikcyjnymi językami, takimi jak High Valyrian (wysoki valyriański). Dla niektórych może on brzmieć dziwnie znajomo — i to nie tylko dlatego, że był już obecny w Grze o Tron.

  Czytaj więcej

  Jak zaoszczędzić w podróży? Najlepsze rady dla planowania podróży.

  Jak zaoszczędzić w podróży? – cz. 2

  Ostatnio pisaliśmy o tym jak zaoszczędzić na wakacjach przy planowaniu podróży. Skupiliśmy się przede wszystkim na tym, jak znaleźć tanie loty i oszczędzić przy rezerwacji noclegów. Dodatkowo powiedzieliśmy, jakie aplikacje w podróży będą dla Was niezastąpione, jeśli planujecie ekonomiczne wakacje.

  Dzisiaj przedstawimy podobne triki, tym razem takie, które pomogą Wam przeżyć oszczędne wakacje już na miejscu. Sprawdź, jak jadać w tanich restauracjach z pysznym lokalnym jedzeniem oraz w jakich sytuacjach transport publiczny naprawdę pomoże oszczędzić pieniądze.

  Zapraszamy!

  Czytaj więcej

  młoda dziewczyna z plecakiem czytająca przewodnik on-line na telefonie komórkowym zwiedzająca Pałac Sztuk Pięknych San Francisco California

  Jak zaoszczędzić w podróży? – cz. 1

  Praktycznie każdy uwielbia podróżować, ale nie jest tajemnicą, że może to być drogie przedsięwzięcie.

  Dlatego w dwóch artykułach postanowiliśmy zebrać parę wskazówek, które pomogą Ci zaoszczędzić pieniądze podczas planowanej podróży. Kto wie, być może dzięki temu zaplanujesz więcej wyjazdów w ciągu roku!

  W pierwszej części zbadamy różne sposoby oszczędzania pieniędzy podczas podróży do miejsca docelowego. Skoncentrujemy się na następujących kwestiach:

  • Najlepsze sposoby na to jak zaoszczędzić w podróży samolotem

  • Triki obniżające ceny przy rezerwacji noclegów

  • Najlepsze aplikacje przydatne w podróży

  Jeśli spodobają Ci się te rady, mamy nadzieję, że sprawdzisz też drugą część artykułu „Jak zaoszczędzić w podróży”, gdzie opowiemy jak przeżyć oszczędne wakacje, będąc już na miejscu docelowym.

  Tymczasem, zaczynajmy!

  Czytaj więcej

  Jak szybko nauczyć się języka obcego?

  Jak szybko nauczyć się języka obcego + QUIZ

  Nauka języków obcych może być trudna, ale na szczęście we współczesnym świecie istnieje wiele zasobów dostępnych dla aspirującego ucznia.

  W natłoku informacji może być nam jednak trudno zdecydować się na metodę, która najlepiej się dla nas sprawdzi. Kurs językowy, aplikacja do nauki języka, a może rozmówki? Skąd wiedzieć, po które metody nauki języka sięgnąć?

  Aby ułatwić Ci zadanie, dziś omówimy wszystkie popularne metody nauki języka. Weźmiemy pod uwagę, kto może najbardziej skorzystać z każdej z nich, jakie są jej wady i zalety oraz ile czasu tygodniowo trzeba będzie na nie poświęcić.

  Nie zapomnimy też o osobach, którym nauka języka przychodzi z trudem. Z tego powodu sprawdzimy, jaki jest alternatywny sposób na to, aby rozumieć inne języki oraz bez problemu się w nich komunikować.

  Zaczynajmy!

  Czytaj więcej

  Chorwacja we wrześniu - dlaczego warto? Jakie są główne atrakcje w Chorwacji?

  Wyjazd do Chorwacji we wrześniu: Przewodnik

  Chorwacja to kraj z bogatą historią i kulturą. Turyści mają tutaj do odkrycia wiele zabytków, malowniczych plaży i uroczych wysp. A to wszystko pośród krajobrazu, którego próżno szukać w innych krajach Europy!

  Dlatego, jeśli planujemy urlop we wrześniu, warto rozważyć właśnie wyjazd do Chorwacji.

  W tym artykule dowiesz się przede wszystkim:

  • Jaka jest pogoda w Chorwacji we wrześniu? Sprawdzimy, jaka jest średnia temperatura powietrza i gdzie temperatura wody będzie najwyższa.

  • Gdzie jechać do Chorwacji we wrześniu? Wybierzemy ciekawe miejsca docelowe, biorąc pod uwagę też to, jakie są najważniejsze atrakcje w Chorwacji.

  • Co zabrać na wyjazd do Chorwacji? Sprawdź, co zabrać ze sobą, żeby pogoda we wrześniu Cię nie zaskoczyła. Sprawdzimy też, jakie dokumenty na wyjazd do Chorwacji powinno się ze sobą zabrać.

  • Ile kosztuje wyjazd do Chorwacji we wrześniu? Weźmiemy pod uwagę, jak ceny zmieniają się względem głównego sezonu.

  Zapraszamy do lektury!

  Czytaj więcej

  Vasco Translator V4: inteligentny tłumacz, jakiego jeszcze nie było

  Vasco Translator V4: nowy inteligentny tłumacz

  Po miesiącach ciągłej pracy i wielu wysiłkach, w końcu możemy to powiedzieć: Vasco Translator V4 jest już w sprzedaży!

  Co więcej, z dumą informujemy, że nasz inteligentny tłumacz otrzymał 2 nagrody projektowe jeszcze przed premierą:

  • Red Dot Award: za najlepszy projekt w kategorii Communication Technology
  • NY Product Design Award: w kategorii Conceptual – Digital, Electronic Devices & Accessories.

  Ale co sprawia, że design V4 jest godny nagrody?

  Sprawdź teraz, co możesz zrobić z Vasco Translator V4!

  Czytaj więcej

  Poznaj nasz zbiór zasad, które warto wpisać w swój osobisty kodeks turysty

  Zasady savoir-vivre w podróży

  Podróżujemy coraz częściej i w coraz bardziej odległe miejsca. Rozwój techniki doskonale nam to umożliwia. Dziś wystarczy wsiąść na pokład samolotu i następnego dnia znaleźć się w Japonii albo Stanach Zjednoczonych. Uwielbiamy podróże i coraz bardziej chcemy być bliżej tubylców, poznać ich prawdziwą kulturę i obyczaje oraz spróbować jedzenia, którego próżno szukać w naszych restauracjach.

  Mówi się, że „Co kraj, to obyczaj” i jeszcze, że „Jeśli wejdziesz między wrony, musisz krakać jak i one”. Ale czy te ludowe mądrości mają również odzwierciedlenie podczas podróży?

  Czy da się wtopić w tłum japońskich pasażerów pędzących metrem na biznesowe spotkanie lub między buddyjskich mnichów zmierzających ku świątyni?

  Oczywiście nie całkiem, ale istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to jak w niewymuszony sposób wpasować się w obcą kulturę.

  Sprawdź nasz mini kodeks bezpiecznego i kulturalnego podróżowania, gdzie przygotowaliśmy porady na to, jak zachować dobre zasady savoir-vivre w praktyce!

  Czytaj więcej

  Mapa świata. W tle biznesmen wskazujący Stany Zjednoczone

  Praca zagraniczna — gdzie najlepiej wyjechać?

  Szukasz pracy za granicą? Kusi Cię praca w Niemczech? A może Twój cel to Francja?

  Twoim priorytetem jest umowa o pracę? A może w pierwszej kolejności szukasz stanowiska, na którym pracodawca nie wymaga doświadczenia?

  Niezależnie od tego, gdzie chcesz jechać, i co chcesz robić, musisz wiedzieć, że praca w innym kraju to świetna okazja do zdobycia wartościowego doświadczenia i poszerzenia sieci kontaktów.

  Czytaj więcej

  „2022” ułożone z drewnianych klocków

  Gdzie warto pojechać w 2022 roku?

  Niemal wszyscy lubimy podróżować i odkrywać nowe miejsca. Zwłaszcza że w obecnych czasach staje się to coraz łatwiejsze i nie wymaga dużych nakładów finansowych! Bariera językowa też nie jest wyzwaniem, bo wystarczy wziąć se sobą translator podróżny.

  Co więcej, w 2022 roku zasady wjazdu do krajów i obostrzenia związane z sytuacją pandemiczną właściwie w zupełności się rozluźniły. Osoby niezaszczepione mają prawo do przekraczania granicy, a te które się zaszczepiły, w większości wypadków nie muszą wykonywać testów na koronawirusa. Dzięki temu możemy wybrać się tam, gdzie naprawdę chcemy — w zależności od tego, jaki jest nasz budżet oraz cele wypoczynkowe.

  Dlatego właśnie przygotowaliśmy dla Was listę wielu ciekawych miejsc, które są bardzo różnorodne zarówno pod względem lokalnych cen, atrakcji jak i krajobrazu. Pewnym warunkiem może być też oczywiście bariera językowa – ale wystarczy zaopatrzyć się w podróżny tłumacz i problem znika!

  Masz już upatrzony termin na swoją podróż? A może jeszcze się rozglądasz?

  Sprawdź nasz ranking krajów do odwiedzenia w 2022 roku i znajdź inspirację!

  Czytaj więcej

  Język Minionków

  Język Minionków

  Gdy w 2010 na ekranach kin pojawił się film „Jak ukraść księżyc”, Minionki skradły nam wszystkim serca. Te urocze stworzenia zaczynały jako zwykli poplecznicy głównego bohatera, czyli Gru, ale widzowie polubili je tak bardzo, że stały się one gwiazdami sequeli.

  Najnowszy film z tej serii, „Minionki: Wejście Gru”, zadebiutował na ekranach polskich kin 1 lipca. Ogólnoświatowa premiera miała natomiast miejsce 16 czerwca. Film od razu stał się hitem zarówno wśród fanów, jak i krytyków.

  Im bardziej jednak uwielbiamy te urocze istoty, tym bardziej chcemy wiedzieć, co one właściwie mówią. Pojawia się więc pytanie: w jakim języku mówią Minionki? Czy istnieje słownik, który pomoże nam zrozumieć ich mowę? Sprawdźmy zatem, czym jest język minionków, i czy da się go przetłumaczyć, na przykład, na polski.

  Czytaj więcej

  Mężczyzna zastanawia się, jaki jest najtrudniejszy język świata

  Jakie są najtrudniejsze języki świata?

  Czy chciałbyś nauczyć się nowego języka, ale obawiasz się, że będzie to bardzo trudne? A może po prostu interesujesz się lingwistyką i lubisz poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie?

  Bez względu na twoją motywację, dzisiaj spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jaki jest najtrudniejszy język na świecie.

  Spójrzmy na ranking najtrudniejszych języków świata!

  Czytaj więcej

  Vasco Electronics po targach CES 2022 w Las Vegas

  CES to obecnie jedno z największych wydarzeń skupionych wokół technologii na świecie. Pojawiły się jednak głosy, że tegoroczna edycja będzie niewypałem, ponieważ wiele ważnych firm zdecydowało się na zdalny udział w targach ze względu na rekordową liczbę zakażeń COVID-19 w Stanach Zjednoczonych. Nic jednak bardziej mylnego. BMW prezentujące samochód zmieniający kolor, Sony z nowymi szczegółami dotyczącymi okularów VR o nazwie PS VR2 dla PS5, no i my, Vasco Electronics, i nasz rewolucyjny translator mowy. Wszyscy sprawiliśmy, że CES 2022 był wydarzeniem jak najbardziej udanym i wyjątkowym.

  Czytaj więcej

  Vasco Electronics ze statuetką NY Product Design Awards!

  Z przyjemnością ogłaszamy, że Vasco Electronics zostało uhonorowane statuetką NY Product Design Awards. Nagrodę zapewnił nam Vasco Translator M3, który zwyciężył w kategorii Communication Technology, po raz kolejny udowadniając, że jest urządzeniem zarówno funkcjonalnym, jak i wykonanym z dbałością o aspekty estetyczne. Wcześniej natomiast zdobył nagrodę Red Dot Design Award, która jest powszechnie uważana za Oscara designu.

  Czytaj więcej

  Jak wielu ludzi mówi w więcej niż w jednym języku?

  Jak wielu ludzi mówi w więcej, niż w jednym języku? Jest to dość ciekawa kwestia, ale niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. W dodatku nie mamy do dyspozycji żadnego światowego spisu ludności, a więc jedyne, co nam pozostaje, to zgadywać. A jak w ogóle nazwać zjawisko posługiwania się więcej, niż jednym językiem? Większość w odniesieniu do dwóch języków powie dwujęzyczność, ale umiejętność posługiwania się trzema językami lub więcej jest określana jako wielojęzyczność.

  Czytaj więcej

  Gitex Vasco

  Jedziemy na GITEX do Dubaju!

  Lato już się skończyło, ale mimo tego teraz zrobi się jeszcze goręcej. A to wszystko za sprawą GITEXu, czyli corocznych targów skupionych wokół nowych technologii, które rozpoczną się 17 października w Dubaju. Wydarzenie przyciąga wiele znanych firm technologicznych, które chwalą się tam swoimi najnowszymi produktami i osiągnięciami, wykorzystując też targi jako dobrą okazję do nawiązania nowych relacji biznesowych. My również pojawimy się na GITEX. Zaprezentujemy tam nasze tłumacze elektroniczne, w tym nasz flagowy Vasco Translator M3. Całe wydarzenie będzie się odbywać w Dubai World Trade Center i potrwa do 21 października włącznie.

  Czytaj więcej

  Zwycięzca nagrody Red Dot Design Awards

  Vasco Translator M3 zdobywcą „Oscara designu” Red Dot!

  Jedna z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie wzornictwa przemysłowego – Red Dot Design Award trafiła właśnie w nasze ręce. Wyróżnieniem w kategorii „Product Design 2021” uhonorowano innowacyjny tłumacz elektroniczny Vasco Translator M3. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie, które oznacza, że nasz projekt cechuje nie tylko wysoka funkcjonalność, ale też wzornictwo najwyższej klasy. 

  Red Dot Design Award to nagroda przyznawana nieprzerwanie od 1955 roku przez Centrum Designu Nadrenii Północnej-Westfalii w Niemczech. W tym roku zgłoszono do niej ponad 7 800 projektów z całego świata, ocenionych następnie przez niezależne, międzynarodowe jury. Zgłoszenia przyjmowane były w 51 kategoriach – od projektów mebli po sprzęt elektroniczny i opakowania. Wśród dotychczasowych laureatów Red Dot można znaleźć takie produkty jak MacBook Air firmy Apple (nagroda w 2019 r.) czy motocykl Honda CBR 1000RR-R Fireblade SP (nagroda w 2020 r.). Vasco Translator M3 wyróżniono w tegorocznej edycji konkursu w podkategorii „communication technology – translation devices”.

  Czytaj więcej

  Polish day in Japan

  Polski tłumacz elektroniczny Vasco Translator M3 w Japonii

  W weekend 20-21 marca odbył się  w Nagoi event “Dni Polski”, w którym uczestniczyły przedstawicielki Vasco Electronics z Japonii. Wydarzenie miało na celu przybliżenie uroku Polski. W trakcie eventu odbył się mecz siatkówki. Naprzeciwko siebie  stanęło dwóch czołowych polskich siatkarzy: Bartosz Kurek oraz Michał Kubiak, którzy na co dzień grają w japońskich drużynach. Łącznie przez dwa dni mecze siatkówki obejrzało 2600 osób. 

  Czytaj więcej