Jakie są najtrudniejsze języki świata?

Mężczyzna zastanawia się, jaki jest najtrudniejszy język świata
3 czerwca 2022
Print Friendly, PDF & Email

Czy chciałbyś nauczyć się nowego języka, ale obawiasz się, że będzie to bardzo trudne? A może po prostu interesujesz się lingwistyką i lubisz poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie?

Bez względu na twoją motywację, dzisiaj spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jaki jest najtrudniejszy język na świecie.

Spójrzmy na ranking najtrudniejszych języków świata!

Mur chiński - język, którym tu mówią, nto potencjalnie najtrudniejszy język na świecie

Czy mandaryński to najtrudniejszy język świata?

Odpowiedź na to pytanie mogłaby brzmieć: to zależy. Spójrzmy, czemu mandaryński bywa uważany za najtrudniejszy język świata.

Jest on najbardziej rozpowszechnionym dialektem w Chinach. Niełatwo się go nauczyć, ponieważ jego leksykę wypełniają liczne idiomy i aforyzmy. W dodatku mandaryński to język tonalny, co oznacza, że jedna sylaba może oznaczać różne rzeczy w zależności od wymowy — w przypadku mandaryńskiego tony są aż cztery. Np. słowo ma może oznaczać „matkę”, „konia”, „szorstkiego” lub „skarcić” – w zależności od sposobu wymawiania. Jak łatwo się domyślić, nietrudno tutaj o pomyłki, zwłaszcza na początku nauki. Jeśli masz w planach ćwiczyć mandaryński w rozmowie, uważaj, by przez przypadek nie nazwać czyjejś mamy koniem!

Przełam bariery językowe

Nasz ranking najtrudniejszych języków świata obejmuje mandaryński również ze względu na fakt, że posiada on unikalny system znaków, który jest zupełnie inny niż zachodni alfabet łaciński. Oczywiście, nie wszyscy na świecie używają od urodzenia tego drugiego, nietrudno jednak ocenić, że jego nauka jest względnie prosta — to tylko 26 znaków z drobnymi alteracjami. Tymczasem pismo chińskie obejmuje około 50 tysięcy znaków, przy czym w codziennym użytku stosuje się „zaledwie” 5-6 tysięcy!

Nie da się więc ukryć, że język mandaryński pod wieloma aspektami może być uważany za najtrudniejszy język świata. Trudna fonologia, homofonia języka i wiele tysięcy znaków do nauczenia na start — to tylko z niektórych wyzwań!

Koreański gaj, w którym można zastanawiać się, czy koreański jest trudny

Czy koreański jest trudny w nauce?

Język koreański jest prawdopodobnie najciekawszym przypadkiem spośród wszystkich języków azjatyckich. Trudność w jego nauce sprawia fakt, że nie wydaje się on spokrewniony z żadnym innym językiem.

Jest to język zupełnie wyjątkowy i niepodobny do żadnego innego, tak więc nawet te osoby, które znają wiele języków, nie będą miały łatwego startu. Ponadto, język koreański charakteryzuje się unikalnym szykiem wyrazów, skomplikowaną gramatyką, własnym alfabet i dość trudną wymową. Pod tym względem może być to najtrudniejszy język na świecie do nauczenia się.

Czytaj więcej  Języki Śródziemia: Elficki język Tolkiena o nazwie Quenya oraz Czarna Mowa

Pewnym ułatwieniem może wbrew pozorom być wspomniany wcześniej unikalny alfabet. Początkowo ciężko jest zrozumieć zupełnie obcy i — co ciekawe — sztucznie stworzony w XV wieku system. Jednak składa się on tylko z 24 znaków, a słowa tworzy się w logiczny sposób z sylab zapisywanych na kwadracie. Nie jest to szczególnie trudny system w porównaniu do pisma chińskiego, oraz aż trzech obowiązujących w Japonii.

Tak więc czy koreański jest trudny? Z pewnością tak, jeśli chodzi o samą specyfikę języka oraz obcą dla zachodnich języków fonologię. Jednak jeśli chodzi o sam zapis i czytanie alfabetu — jest to prawdopodobnie jeden z najprostszych języków azjatyckich.

rzeka, nad którą można rozważać, czy japoński jest trudny

Czy japoński jest trudny?

Chociaż uważa się, że język japoński wchodzi w ranking najtrudniejszych języków świata, to nie jest do końca prawdą.

Po pierwsze, język japoński ma stosunkowo prostą fonologię, która nie odbiega znacząco od tej w językach Zachodu — oznacza to, że przeciętny Europejczyk bez większego problemu wymówi słowa japońskie, znając jedynie swój ojczysty system fonetyczny. W przeciwieństwie do języka mandaryńskiego i koreańskiego język japoński nie posiada też tonów oraz skomplikowanego szyku zdania.

Jednak to nie przypadek, że język japoński bywa uważany za najtrudniejszy język na świecie. O ile opanowanie go fonetycznie nie stanowi zbyt dużego problemu, o tyle w piśmie wyzwanie robi się o wiele trudniejsze. Język japoński korzysta z aż 3 niezależnych systemów znaków — hiragana, katakana, and kanji. Niestety, nie wystarczy opanować tylko jednego z nich, aby dać sobie radę w większości życiowych sytuacji.

Tak więc, czy japoński jest trudny? Jeśli potrzebujesz znać go jedynie w stopniu komunikatywnym, oczekuj dość przeciętnego poziomu trudności. Natomiast jeśli chciałbyś również pisać i czytać po japońsku, przygotuj się na duże wyzwanie, bo pod tym względem może to być najtrudniejszy język świata!

Pewnym rozjaśnieniem może być lista kolejnych języków urzędowych w pierwszej dziesiątce:

Patrząc na zorzę można zastanawiać się, czy nauka fińskiego jest trudna

Czy nauka fińskiego jest trudna?

Fiński pochodzi z rodziny języków uralskich i co ciekawe, nie jest oryginalnym językiem fińskiej ludności. Jak nazwa rodziny wskazuje, pochodzi on z gór Uralskich w Rosji, podczas gdy Finowie przybyli w znacznej części z terenów dzisiejszej Turcji. Jako język uralski, fiński dzieli podobne cechy jedynie z językiem węgierskim i estońskim.

Czytaj więcej  Zaklęcia z Harry'ego Pottera i ich znaczenie

Fiński bywa uważany za najtrudniejszy język świata, ze względu na skomplikowaną gramatykę, oraz leksykę wypełnioną słowami złożonymi. Oznacza to, że zamiast zapisywać wyrazy pojedynczo, w języku fińskim łączy się je razem, np. bussikuski zamiast „kierowca autobusu”. Jak nietrudno się domyślić, pod tym względem nauka fińskiego na wczesnym etapie może być dużym wyzwaniem. Z drugiej strony, poznawszy wszystkie pojedyncze człony, potem nawet najdłuższe słowo będzie zrozumiałe. Jak na przykład to, jedno z najdłuższych słów na świecie: lentokonesuihkuturbiinimoottoriapumekaanikkoaliupseerioppilas, które przetłumaczyć można jako student podoficer mechanik pomocniczy samolotu z turbinowym silnikiem odrzutowym. Dla uczących się fińskiego mamy dobrą wiadomość — raczej nie jest to słowo pierwszej potrzeby!

Kolejną trudnością dla osób, które interesuje nauka fińskiego, jest również istnienie kilku fińskich dialektów. Nawet w stołecznych Helsinkach używa się dialektu, który jest mieszanką fińskiego i szwedzkiego.

Długie słowa złożone, skomplikowana gramatyka, a to tylko pierwszy krok, żeby porozumieć się w Finlandii, gdzie jest wiele dialektów! Nic dziwnego zatem, że język fiński wpada w nasz ranking najtrudniejszych języków świata.

Plac w Warszawie gdzie można zastanawiać się, czy język polski jest trudny.

Czy język polski jest trudny?

Na koniec zostawiliśmy kwestię języka polskiego, o którego poziomie trudności krąży wiele legend i mitów. Pierwszą i podstawową cechą, która faktycznie może stanowić wyzwanie w nauce, jest jego trudna wymowa. Polskie słowa charakteryzują się zbitkami spółgłosek, które dla osób z zagranicy mogą być bardzo trudne do wymówienia. Co więcej, jest to język deklinacyjny z aż 7 przypadkami, które dodatkowo utrudniają odmianę przez rodzaje i czasy.

Tak więc nauczenie się języka polskiego w tradycyjny, podręcznikowy sposób, wydaje się być ogromnym wyzwaniem. Ilość zasad gramatycznych do zapamiętania w połączeniu z trudną wymową sprawia, że ciężko jest zacząć porozumiewać się w tym języku. Bez wątpienia jest to jeden z powodów, dla których język polski jest uważany za najtrudniejszy język na świecie.

Podsumowanie: jaki jest najtrudniejszy język na świecie?

Na to pytanie nie ma oczywiście jednej wiążącej odpowiedzi, ponieważ trudność uczenia się to pojęcie subiektywne i każdy może mieć inne odczucia z tym procesem związane. Jednak nie da się ukryć, że powyższy ranking najtrudniejszych języków świata może być jakąś wskazówką dotyczącą tego, które z nich stanowią największe wyzwanie podczas nauki.

Jeśli chciałbyś porozumiewać się w którymkolwiek z nich, ale zniechęca cię ich poziom trudności, to nic straconego. Z pomocą mogą Ci przyjść tłumacze elektroniczne, dzięki którym możesz rozmawiać w ponad 76 językach świata. Również w tych najtrudniejszych!

Czytaj więcej  Język Esperanto: Co to takiego?

W pigułce:

Nauka każdego nowego języka jest trudna, ale niektóre języki są trudniejsze do nauczenia niż inne. Mandaryński, koreański, japoński, polski, islandzki, fiński i arabski są uważane za jedne z najtrudniejszych języków do nauki. Każdy język ma swoje własne wyzwania, od unikalnych alfabetów po skomplikowaną gramatykę. Mandaryński jest uważany za jeden z najtrudniejszych języków do nauki ze względu na dużą liczbę znaków w alfabecie i fakt, że każde słowo może mieć wiele znaczeń w zależności od jego wymowy. Koreański jest również trudny do nauczenia, ponieważ nie ma związku z żadnym innym językiem, co czyni go wyjątkowym zarówno pod względem alfabetu, jak i szyku słów. Japoński jest uważany za łatwiejszy do nauczenia się niż zarówno mandaryński, jak i koreański, ale nadal stanowi wyzwanie dla osób posługujących się językiem angielskim. Jedną z głównych trudności w nauce japońskiego jest to, że ma on trzy różne systemy pisania, każdy z własnym alfabetem. Fiński jest również uważany za trudny język do nauki, częściowo z powodu wielu zasad gramatycznych i długich słów. Arabski jest kolejnym trudnym językiem do nauki, głównie z powodu różnych dialektów i faktu, że jest pisany od prawej do lewej strony. Pomimo wyzwań stawianych przez każdy z tych języków, wszystkie one mogą być nauczone z czasem i poświęconym zaangażowaniem.

FAQ:

Jakie są główne trudności związane z nauką mandaryńskiego?

Główne trudności związane z nauką języka mandaryńskiego to alfabet, tony i idiomy.

Co sprawia, że język japoński jest trudniejszy do nauczenia niż niektóre inne języki?

Główną trudnością w nauce języka japońskiego jest to, że posiada on trzy systemy pisma.

Jakie są niektóre z wyzwań związanych z nauką języka polskiego?

Główne trudności związane z nauką języka polskiego to spółgłoski, gramatyka i ortografia.

Co sprawia, że islandzki jest jednym z najtrudniejszych języków do nauki?

Główną trudnością w nauce islandzkiego jest to, że Islandczycy wymyślają nowe słowa dla nowo wynalezionych obiektów, zamiast adoptować angielskie lub francuskie. Oznacza to, że musisz mieszkać w Islandii, aby całkowicie nauczyć się islandzkiego.

Jakie są niektóre z wyzwań związanych z nauką języka fińskiego?

Główne trudności związane z nauką języka fińskiego to gramatyka, długie słowa i rożne dialekty.

Jakie są niektóre z wyzwań związanych z nauką języka arabskiego?

Główne trudności związane z nauką języka arabskiego to gramatyka, czasowniki i specifyczne dźwięki.

Podobne wpisy:

Robert Faber

Robert jest zapalonym podróżnikiem i fanem nowych technologii. Potrafi dobrze gotować, ale nigdy nie ma na to wystarczająco dużo czasu i w efekcie narzeka na większość posiłków. Stały bywalec siłowni.

PODOBNE WPISY

Listopadowe wakacje na Kubie: Dlaczego warto?

Listopadowe wakacje na Kubie: Dlaczego warto?

Myślę, że większość z nas wyszukiwała kiedyś następujące hasła w swojej internetowej przeglądarce: "gdzie na wakacje w listopadzie", "gdzie pojechać w listopadzie żeby było ciepło" lub "gdzie na egzotyczne wakacje w listopadzie". Podpowiadamy: W listopadzie warto...

Diuna: Główne języki fikcyjnego świata Franka Herberta

Diuna: Główne języki fikcyjnego świata Franka Herberta

Diuna to powieść Franka Herberta, która fascynowała jej odbiorców przez dekady. Świat Diuny, intrygi polityczne i różnorodne postaci zostały ożywione m.in. dzięki intrygującej akcji oraz fikcyjnym językom. Diuna opowiada historię o dalekiej przyszłości, w której kilka...

Jaki był pierwszy język na świecie? Mamy kandydatów!

Jaki był pierwszy język na świecie? Mamy kandydatów!

Języki są podstawą interakcji między ludźmi. Pozwalają one na wyrażanie myśli, uczuć i dzielenie się informacjami. Być może zastanawiasz się czasem, jaki jest najstarszy znany język na świecie? Lub najstarszy język europejski? Te pytania intrygują lingwistów,...

Polacy na wakacjach a języki obce

Polacy na wakacjach a języki obce

• Blisko 30 proc. Polaków planuje spędzić tegoroczne wakacje za granicą, a ⅔ tej grupy część urlopu spędzi także w Polsce. Wśród zagranicznych destynacji wakacyjnych wybieramy najchętniej południowe kraje europejskie, m.in. Hiszpanię, Chorwację, Włochy i Grecję. •...

W jakich krajach hiszpański jest językiem urzędowym?

W jakich krajach hiszpański jest językiem urzędowym?

Język jest wspaniałym aspektem naszej kultury. W swoich sylabach przenosi on charakter i tożsamość wielu narodów. Język hiszpański, wraz ze swoją melodyjnością i poetyckim pięknem, jest jednym z najpopularniejszych języków na świecie. Należy on do rodziny romańskiej...

Jakie są najpopularniejsze języki w Europie?

Jakie są najpopularniejsze języki w Europie?

Czy wiecie, ile języków jest w Europie? A czy zastanawialiście się kiedyś, jakie są najpopularniejsze języki w Europie? Europa to kontynent, który może pochwalić się niezwykłą różnorodnością kulturową oraz lingwistyczną. Jest to miejsce, w którym ludzie mówią w...