Praca zagraniczna — gdzie najlepiej wyjechać?

Mapa świata. W tle biznesmen wskazujący Stany Zjednoczone
8 sierpnia 2022

Szukasz pracy za granicą? Kusi Cię praca w Niemczech? A może Twój cel to Francja?

Twoim priorytetem jest umowa o pracę? A może w pierwszej kolejności szukasz stanowiska, na którym pracodawca nie wymaga doświadczenia?

Niezależnie od tego, gdzie chcesz jechać, i co chcesz robić, musisz wiedzieć, że praca w innym kraju to świetna okazja do zdobycia wartościowego doświadczenia i poszerzenia sieci kontaktów.

est to też duże wyzwanie logistyczne. Z pewnością musimy zająć się zakwaterowaniem oraz zorganizowaniem transportu i przewozu wszystkich naszych rzeczy (jeśli mamy prawo jazdy i nie wyjeżdżamy na Islandię, to właściwie nie ma problemu). Możemy też oczywiście zacząć wszystko od nowa, kupując nowe rzeczy na miejscu.

A jeśli nadal zastanawiasz się nad celem podróży, to koniecznie przeczytaj ten artykuł. Skupimy się tutaj m.in. na płacy minimalnej, rynku pracy oraz na wymaganiach ze strony rekruterów w każdym w omawianych przez nas krajów

Zaczynajmy, abyś i Ty mógł zacząć pracę za granicą w dowolnej chwili!

Francja. Na pierwszym planie paryskie kamienice, a na drugim wieża Eiffla.

Praca zagraniczna: Francja

Któż nie chciałby pracować we Francji? Codziennie delektować się kawą w paryskiej kawiarni i spoglądać na majestatyczną wieżę Eiffla?

Francja to jedna z najlepiej prosperujących gospodarek w Europie. Można więc śmiało powiedzieć, że życie tam to spełnienie marzeń dla wielu ludzi. Skupmy się jednak na szczegółach.

Jako pracownik zagraniczny we Francji, otrzymasz:

 • Płacę minimalną w wysokości 1645,58 euro (dane z Sierpnia 2022)
 • Możliwość pracy w winiarniach, kawiarniach, restauracjach oraz hotelach (w większości dla studentów)
 • Pracę we Francji można zaczynać właściwie od razu, ale lepiej jest również od razu złożyć wniosek o pobyt długoterminowy.

Plusy pracy we Francji:

 • Naprawdę łatwo jest zdobyć pozwolenie na pobyt. Francja również oferuje wiele dodatków i zasiłków (w tym zasiłek dla bezrobotnych). Duży nacisk kładzie się tam również na work-life balance.
 • Co więcej, jako pracownik zagraniczny możesz liczyć na atrakcyjne dodatki. Tak więc umowa o pracę często będzie uzupełniania o opiekę zdrowotną lub dofinansowanie karnetów sportowych.

Przełam bariery językowe

Minusy pracy we Francji:

 • Niestety znajomość języka angielskiego na poziomie komunikatywnym nie pomoże Ci w pracy. Praca zagraniczna bez języka nie jest tam niestety możliwa i bez dobrej znajomości francuskiego się nie obędzie.
 • Co więcej, rekruterzy we Francji w większości szukają pracowników na poziomie mid lub senior. Jeśli nie masz doświadczenia, to niestety masz się czym martwić — „mile widziane doświadczenie” to częsty dopisek we francuskich ofertach pracy.
Czytaj więcej  Tych gestów nie pokazuj za granicą! Oto obraźliwe gesty w różnych częściach świata.

Miasto we Włoszech. Na pierwszym planie kolorowe budynki na malowniczym klifie.

Praca zagraniczna: Włochy

Włochy, podobnie jak Francja, też są atrakcyjnym miejscem do pracy. Jest tak głównie ze względu na niepowtarzalny klimat oraz bogatą historię i dziedzictwo kulturowe.

Bo któż nie chciałby przechadzać się po słonecznych ulicach Rimini, czy wygrzewać na pięknych plażach nad Morzem Śródziemnym?

Jako pracownik zagraniczny we Włoszech możesz spodziewać się następujących rzeczy:

 • Nie ma tam płacy minimalnej. A zatem praca fizyczna oraz praca na ugruntowanej pozycji nie podlegają takiemu przepisowi. Z tego powodu radzilibyśmy ostrożnie podchodzić do ofert, ponieważ pracodawcy mogą sobie tutaj na zbyt wiele pozwalać.
 • Dużo pracy można znaleźć w przemyśle turystycznym albo w szkołach językowych. W tym drugim przypadku zdecydowanie przyda Ci się znajomość języka angielskiego — wielu Włochów chce się go uczyć.

Plusy pracy we Włoszech:

 • Włochy to kraj, w którym w większości firm i placówek godziny pracy są elastyczne. Duży nacisk kładzie się też na work-life balance.
 • Co więcej, jako pracownik zagraniczny możesz tam liczyć na atrakcyjne dodatki. Często umowa o pracę jest uzupełniana opieką zdrowotną lub dofinansowaniem karnetów sportowych.

Minusy pracy we Włoszech:

 • Znajomość języka angielskiego przyda Ci się niestety tylko, jeśli chcesz go uczyć. We Włoszech nadal mało jest ludzi, którzy znają inny język, niż włoski. Praca zagraniczna bez języka może być więc w tym kraju ryzykowna.

Panorama Frankfurtu o zachodzie słońca.

Praca zagraniczna: Niemcy

Jako jedna z najlepiej rozwijających się gospodarek na świecie, Niemcy to idealne miejsce pracy dla kogoś, kto chce zdobyć wartościowe doświadczenie.

Znajdują się tam siedziby wielu dużych i dobrze prosperujących firm. Zatrudnienie w tym kraju jest więc prostsze, niż może się wydawać. Trzeba jednak uważać, ale to tym nieco niżej.

Zobaczmy, czego możesz się spodziewać jako pracownik zagraniczny w Niemczech:

 • Płaca minimalna to 10,45 euro za godzinę (dane z Sierpnia 2022)
 • Dużo ofert pracy, szczególnie w sektorze IT. Wielu obcokrajowców jest samozatrudnionych, ze względu na korzystne warunki ekonomiczne
 • Generalnie nie trzeba ubiegać się o wizę, jeśli chcemy pracować w Niemczech. Obywatele niektórych krajów spoza Unii Europejskiej potrzebują jednak pozwolenia na pobyt, aby zacząć tam pracę.

Plusy pracy we Niemczech:

 • Praca w niemieckich firmach to szansa na szybki rozwój zawodowy. Możesz tam posiąść wiele wartościowych umiejętności, które są pożądane na rynku pracy w większości krajów.
 • Co więcej, rząd wypłaca całkiem pokaźny zasiłek dla bezrobotnych.
 • Jako pracownik zagraniczny możesz się też spodziewać atrakcyjnych benefitów. Umowa o pracę w tym kraju będzie więc bardzo często uzupełniana o opiekę zdrowotną i inne atrakcyjne dodatki.

Minusy pracy we Niemczech:

 • Znajomość języka angielskiego, i to nie tylko na poziomie komunikatywnym, bardzo się w Niemczech przydaje. Praca zagraniczna bez języka nie jest tam dobrym pomysłem.
 • Lepiej mieć idealnie napisane CV. Często musi być ono poparte listem motywacyjnym i referencjami z innych miejsc pracy.
 • Umiejętność pracy w dużym stresie to też coś, czego pracodawcy będą szukać u swoich potencjalnych pracowników.
 • Co więcej, wymagane doświadczenie to coś bardzo powszechnego w niemieckich ofertach pracy. Nawet praca fizyczna będzie wymagała bogatego CV.
Czytaj więcej  Listopadowe wakacje na Kubie: Dlaczego warto?

Flaga Szwecji w otoczeniu drzew.

Praca zagraniczna: Skandynawia

Kraje skandynawskie są jednymi z najbardziej atrakcyjnych miejsc do pracy — dla wielu ludzi praca w Norwegii, Szwecji lub Danii to spełnienie marzeń.

Nic zresztą dziwnego. Kraje skandynawskie posiadają bogatą historię, mnóstwo pięknych miast i jeszcze piękniejszych krajobrazów.

Szwedzkie domki letniskowe w różnych kolorach.

Szwecja

Gdybyśmy mieli skupić się na pracy w Szwecji pod kątem znajomości języka, to wystarczy nam dobra znajomość języka angielskiego. Dodatkowym atutem pracy w tym kraju są piękne krajobrazy i dużo ciekawych miejsc do odwiedzenia.

Niewątpliwym plusem pracy w Szwecji jest również duża liczba interesujących ofert pracy.

Co więcej, pomimo że w Szwecji nie ma ustawowej płacy minimalnej, to łatwo jest tam znaleźć dobrze płatną pracę.

Jako pracownik zagraniczny w Szwecji otrzymasz również wiele atrakcyjnych dodatków. A więc szwedzka umowa o pracę będzie zazwyczaj uzupełniana o opiekę zdrowotną i bogate dofinansowanie karnetów sportowych.

Wieczorny widok na jedno z norweskich miast.

Norwegia

Podobnie jak w Szwecji, w Norwegii też łatwo znaleźć dobrze płatną pracę. Jeśli chodzi o znajomość języka, to angielski zdecydowanie nam wystarczy. Płaca minimalna zależy natomiast od kwalifikacji.

Warto jednak zaznaczyć, że niezależnie jednak od tego, czy pracujesz jako wykwalifikowany inżynier przy produkcji statków, czy młodszy specjalista w takich obszarach jak transport i spedycja, to nie zarobisz mniej, niż 15 euro za godzinę.

Pamiętaj jednak, że Norwegia nie należy do Unii Europejskiej — jeśli chcesz tam mieszkać, to musisz znaleźć pracę, zanim się przeniesiesz.

Panorama Kopenhagi wieczorem.

Dania

W Danii jest wiele pięknych miast z bogatą historią — można założyć, że wielu ludzi szuka tam pracy właśnie z tego powodu.

W kraju tym można pracować bez znajomości języka duńskiego — angielski nam w zupełności wystarczy.

Warto jednak posługiwać się nim płynnie, ponieważ duńscy rekruterzy mają wysokie wymagania. Praca zagraniczna bez języka jest tam możliwa, ale znajomość języka duńskiego będzie dodatkowym atutem.

Jeśli chodzi natomiast o płacę minimalną, to jest to 163 DKK (ok. 99 zł) za godzinę.

Praca za granicą: podsumowanie

Szukanie pracy może nas doprowadzić do wielu ciekawych miejsc.

Przeglądając ogłoszenia lub wysyłając CV, możemy natrafić na wiele intrygujących ofert.

W artykule tym skupiliśmy się na najpopularniejszych krajach do pracy na całym świecie. Patrzyliśmy na nie pod kątem zarobków, znajomości języka, kultury i sposobu życia.

Czytaj więcej  Wyjazd do Chorwacji we wrześniu: Przewodnik

Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy szukać w innych krajach. Wręcz przeciwnie — wielu specjalistów z zagranicy szuka pracy np. w Polsce lub w Rumunii. Mają one naprawdę ciekawe i dobrze płatne oferty, na przykład w branży IT.

Są również inne powody, dla których wiele osób szuka pracy w innych miejscach, niż Europa Zachodnia lub Skandynawia. Niektóre z nich to, na przykład, podejście do pracowników, sposób życia, czy kultura pracy.

W niektórych z tych miejsc ważna jest jednak znajomość języka, którym posługują się mieszkańcy — nie wszędzie dogadamy się po angielsku.

W takich sytuacjach najlepiej zabrać ze sobą Vasco Translator. Dzięki niemu bez problemu odnajdziesz się na całym świecie — urządzenie to tłumaczy bowiem nawet 108 języków.

Dodatkowym atutem tłumacza Vasco jest darmowy i nielimitowany Internet do tłumaczeń na zawsze. Działa on w prawie 200 krajach na całym świecie, a więc wszystko, czego potrzebujesz do pracy, masz już w urządzeniu. I to bez dodatkowych kosztów i aplikacji.

Zapomnij o barierze językowej i szukaj pracy, gdziekolwiek chcesz. Niech cały świat stanie przed Tobą otworem.

W pigułce:

Istnieje wiele wspaniałych powodów, aby pracować w Europie, zwłaszcza w krajach takich jak Francja, Włochy, Niemcy, Wielka Brytania i Skandynawia. Płaca minimalna jest wysoka, zasiłki dla bezrobotnych są hojne, a równowaga między pracą a życiem prywatnym jest dobra. Jednak każdy kraj ma swój własny, unikalny zestaw zalet i wad. Francja to piękny kraj z wieloma możliwościami pracy, ale konkurencja jest duża. Włochy to świetny kierunek, jeśli szukasz swobodnej pracy połączonej z podróżami i zawieraniem nowych znajomości. Niemcy są krajem o ugruntowanej równowadze między życiem zawodowym a prywatnym i elastycznych godzinach pracy. Wielka Brytania to przyjazny kraj z mnóstwem ciekawych miejsc pracy. Skandynawia to świetne miejsce do pracy, jeśli cenisz sobie piękną naturę.

FAQ:

Jak wygląda płaca minimalna i rynek pracy we Francji

Płaca minimalna we Francji wynosi 1539 euro miesięcznie (stan na maj 2022), a rynek pracy to głównie praca dla studentów w winnicach, kawiarniach, restauracjach, hotelach.

Jakie są wymagania dotyczące pobytu w pracy oraz plusy i minusy pracy we Włoszech?

Wymagania dotyczące pobytu we Włoszech są takie, że obywatele spoza UE posiadający wizę typu D powinni złożyć wniosek o pozwolenie na pracę w ciągu 8 dni od przyjazdu do Włoch. Plusy pracy we Włoszech to fakt, że jest to kraj o dobrze ugruntowanej równowadze między życiem zawodowym a prywatnym i elastycznych godzinach pracy w prawie wszystkich sektorach. Wady pracy we Włoszech to fakt, że może być trudno znaleźć pracę, jeśli nie potrafisz porozumieć się po włosku.

Jak wygląda płaca minimalna i rynek pracy w Niemczech?

Płaca minimalna w Niemczech wynosi 1584 euro (stan na maj 2022 r.), a rynek pracy obejmuje głównie sektor IT i wielu obcokrajowców prowadzi własną działalność gospodarczą.

Podobne wpisy:

Robert Faber

Robert jest zapalonym podróżnikiem i fanem nowych technologii. Potrafi dobrze gotować, ale nigdy nie ma na to wystarczająco dużo czasu i w efekcie narzeka na większość posiłków. Stały bywalec siłowni.

PODOBNE WPISY

Listopadowe wakacje na Kubie: Dlaczego warto?

Listopadowe wakacje na Kubie: Dlaczego warto?

Myślę, że większość z nas wyszukiwała kiedyś następujące hasła w swojej internetowej przeglądarce: "gdzie na wakacje w listopadzie", "gdzie pojechać w listopadzie żeby było ciepło" lub "gdzie na egzotyczne wakacje w listopadzie". Podpowiadamy: W listopadzie warto...

Diuna: Główne języki fikcyjnego świata Franka Herberta

Diuna: Główne języki fikcyjnego świata Franka Herberta

Diuna to powieść Franka Herberta, która fascynowała jej odbiorców przez dekady. Świat Diuny, intrygi polityczne i różnorodne postaci zostały ożywione m.in. dzięki intrygującej akcji oraz fikcyjnym językom. Diuna opowiada historię o dalekiej przyszłości, w której kilka...

Jaki był pierwszy język na świecie? Mamy kandydatów!

Jaki był pierwszy język na świecie? Mamy kandydatów!

Języki są podstawą interakcji między ludźmi. Pozwalają one na wyrażanie myśli, uczuć i dzielenie się informacjami. Być może zastanawiasz się czasem, jaki jest najstarszy znany język na świecie? Lub najstarszy język europejski? Te pytania intrygują lingwistów,...

Polacy na wakacjach a języki obce

Polacy na wakacjach a języki obce

• Blisko 30 proc. Polaków planuje spędzić tegoroczne wakacje za granicą, a ⅔ tej grupy część urlopu spędzi także w Polsce. Wśród zagranicznych destynacji wakacyjnych wybieramy najchętniej południowe kraje europejskie, m.in. Hiszpanię, Chorwację, Włochy i Grecję. •...

W jakich krajach hiszpański jest językiem urzędowym?

W jakich krajach hiszpański jest językiem urzędowym?

Język jest wspaniałym aspektem naszej kultury. W swoich sylabach przenosi on charakter i tożsamość wielu narodów. Język hiszpański, wraz ze swoją melodyjnością i poetyckim pięknem, jest jednym z najpopularniejszych języków na świecie. Należy on do rodziny romańskiej...

Jakie są najpopularniejsze języki w Europie?

Jakie są najpopularniejsze języki w Europie?

Czy wiecie, ile języków jest w Europie? A czy zastanawialiście się kiedyś, jakie są najpopularniejsze języki w Europie? Europa to kontynent, który może pochwalić się niezwykłą różnorodnością kulturową oraz lingwistyczną. Jest to miejsce, w którym ludzie mówią w...