Ostatnio pisaliśmy o tym jak zaoszczędzić na wakacjach przy planowaniu podróży. Skupiliśmy się przede wszystkim na tym, jak znaleźć tanie loty i oszczędzić przy rezerwacji noclegów. Dodatkowo powiedzieliśmy, jakie aplikacje w podróży będą dla Was niezastąpione, jeśli planujecie ekonomiczne wakacje.
Dzisiaj przedstawimy podobne triki, tym razem takie, które pomogą Wam przeżyć oszczędne wakacje już na miejscu. Sprawdź, jak jadać w tanich restauracjach z pysznym lokalnym jedzeniem oraz w jakich sytuacjach transport publiczny naprawdę pomoże oszczędzić pieniądze.
Zapraszamy!
Jak zaoszczędzić w podróży na jedzeniu?
Znalezienie restauracji z dobrym jedzeniem i rozsądną ceną za granicą może być trudne. Na szczęście nawet w turystycznych miastach możesz znaleźć ciekawe miejsca, które wciąż wpiszą się w plan na ekonomiczne wakacje.
Jak to zrobić, jak ich szukać i z jakich aplikacji możesz skorzystać, żeby znaleźć nowe ulubione miejsca?
Szukaj lokalnych restauracji na Google Maps
Na pierwszy rzut oka może się to wydawać trudnym zadaniem, ale nie w dobie Internetu!
W każdym kraju istnieje lokalne określenie na jadłodajnię lub rodzaj baru, gdzie jadają lokalni mieszkańcy. Wystarczy poszukać takich określeń na turystycznych blogach, a nawet lepiej, posłużyć się elektronicznym tłumaczem, który poradzi sobie z takim specjalistycznym słownictwem.
Następnie wpisz to określenie w Google Maps i wybierz z dostępnych opcji! Niemal w każdym miejscu możesz spodziewać się pysznego jedzenia i przystępnych cen. Oczywiście, warto i tak sprawdzić oceny gości o danym miejscu w aplikacji — np. TrustPilot albo bezpośrednio w niezastąpionym Google Maps.
Uwaga: to rozwiązanie może się wiązać z pewnymi niedogodnościami. W takich miejscach raczej nie dostaniesz anglojęzycznego menu, a wątpliwe jest też, że obsługa zna ten język. Dlatego tutaj również warto zdać się na elektroniczny translator, który wyposażony jest w funkcję tłumaczenia foto. Po prostu zrób zdjęcie, a zrozumiesz treść całego menu!
Szukaj ofert lunchowych/happy hour
Nawet planując oszczędne wakacje, chcemy poczuć trochę swobody, zamawiając pełen zestaw posiłków w restauracji. Niestety, w dzisiejszych czasach niemal w każdym turystycznym miejscu na świecie ceny za kilka dań i picie są dość wysokie.
Nie znaczy to jednak, że nie ma możliwości zjeść taniej! Wystarczy w dowolnym miejscu spytać o ofertę lunchową lub tzw. happy hour, kiedy ceny posiłków tanieją albo drinki są oferowane za darmo do dania głównego. Niewiele osób wie, że warto pytać o to nawet, jeśli w danym miejscu nie ma takiej oferty. Istnieje bowiem duża szansa, że restauracja zaproponuje coś podobnego, abyś nie poszedł do konkurencji.
Zasięgnij języka
Możemy mieć pewne opory przed zaczepianiem miejscowych, jednak warto je przełamać. Nikt nie wie lepiej, jak dobrze zjeść niż lokalny mieszkaniec. Ba, jeśli jedziesz za granicę bez rezerwacji noclegów, miejscowi z pewnością pomogą Ci ze znalezieniem miejsca do spania.
Obawiasz się, że lokalsi nie będą mówić po angielsku?
Nawet najlepsze aplikacje w podróży nie poradzą sobie tak dobrze, jak urządzenie tłumaczące. Na przykład, nasz model Vasco Translator V4 działa niemal na całym świecie, łącząc się z Internetem bez żadnych dodatkowych opłat — na zawsze!
Dzięki temu porozmawiasz z miejscowymi bez stresu i dowiesz się, jakie najlepsze atrakcje w przystępnych cenach oferuje Twoje miejsce pobytu.
Transport publiczny: ekonomiczne wakacje
To oczywiste, że gdy jesteśmy za granicą, nie chcemy spędzić całego czasu w jednym miejscu. Jednak planując zwiedzanie, często musimy wziąć pod uwagę przebycie dużych dystansów.
Oczywiście, przy dobrej pogodzie i z Google Maps w trybie offline, możemy poznać miasto od podszewki, poruszając się cały czas pieszo.
Jednak jeśli pogoda nie sprzyja, to — zwłaszcza w dużych miastach — dobrą alternatywą będą publiczne środki transportu.
Jakie rady przydadzą się dla planowania podróży nimi?
-
Sprawdź odległość od przystanków przy rezerwacji noclegów
Pierwszy krok to upewnić się, że upatrzona lokalizacja oferuje łatwy dostęp do miejskiej komunikacji. Mapy Google pokażą Ci faktyczną odległość od przystanków — pamiętaj, że gospodarze mogą nieco podkolorować ten fakt w swojej ofercie!
-
Skorzystaj z aplikacji mobilnej
Za granicą sprawdzi się każda dedykowana aplikacja, która działa jak wyszukiwarka połączeń. Co więcej, takie apki często posiadają możliwość podpięcia karty kredytowej. Wystarczy uzupełnić dane, a dzięki aplikacji również kupisz bilety.
-
Po zainstalowaniu aplikacji sprawdź połączenia kolejowe i autobusowe
Kiedy znasz już adres noclegu i zainstalowałeś odpowiednią aplikację, sprawdź połączenie z każdą interesującą Cię atrakcją turystyczną. Zanotuj najczęściej powtarzające się środki transportu, a potem sprawdź połączenia jeszcze raz, aby zobaczyć, czy możesz poruszać się po mieście tylko paroma liniami. Podróżowanie będzie w ten sposób tańsze, bo wystarczy wykupić bilet czasowy na część linii. Natomiast osoby, które lubią zwiedzać, mogą od razu zdecydować się na pełen bilet czasowy. Dzięki temu oszczędzicie sobie stresu częstego kupowania biletów poprzez aplikację.
Chcesz dowiedzieć się, jakie mieliśmy rady na znalezienie tanich lotów i noclegów? Koniecznie sprawdź pierwszą część tego artykułu, gdzie wymieniamy aplikacje w podróży, które pomogą Ci znaleźć najlepsze oferty, a nawet obniżyć ceny za wszystkie usługi i w rezultacie, zaplanować oszczędne wakacje.
Oszczędne wakacje: ogólne rady
Zapisałeś już mapy offline w swoim Google Maps? Zainstalowałeś przydatne aplikacje w podróży? Wykupiłeś bilet czasowy oraz nauczyłeś się korzystać z karty Revolut na swoim telefonie?
Świetnie, „travel budget” masz już prawie opanowany! Jednak oszczędne podróżowanie to nie tylko planowanie wyjazdu na własną rękę. Oczywiście, każdy z nas docenia możliwość wyszukiwania lotów w dobrej cenie, a porównywarka cen za noclegi w hotelach jest również świetną alternatywą dla tradycyjnego rezerwowania pobytu.
Jednak oszczędne wakacje to przede wszystkim styl podróży, który przyjdzie Ci wraz z czasem. Nie przejmuj się, jeśli z początku radość z odkrywania świata będzie się wiązała z wydatkami nieco większymi, niż planowałeś.
Pamiętaj, że nawet korzystając z ofert wakacji na ostatnią chwilę — co zazwyczaj wiąże się z atrakcyjną ceną — możesz wciąż nie być przygotowany na wszystkie ukryte koszta. Na przykład, niektóre oferty all-inclusive reklamują, że oferują zupełnie darmowe posiłki i napoje, ale nie uprzedzają, że istnieje dla nich pewien limit.
Dlatego tak ważne jest, żebyś przed każdym wyjazdem sprawdzał strony internetowe swojego hotelu, przewoźnika i usługodawcy różnych atrakcji. Świetny sposób to przestudiowanie tych informacji w czasie podróży, jeśli wcześniej zabrakło czasu.
Oszczędne wakacje z elektronicznym tłumaczem
Warto też mieć na uwadze, że nawet najlepsze aplikacje w podróży mogą nie zdać egzaminu w miejscu, gdzie roaming jest bardzo drogi. Kupienie lokalnej karty SIM też nie wszędzie jest tak proste, jak w europejskich krajach.
Dlatego warto mieć pod ręką elektroniczny tłumacz Vasco — działa niemal na całym świecie, a łączy się z Internetem na podobnej zasadzie jak telefon „łapie” zasięg. Dzięki temu połączenie jest płynne, a co najważniejsze, darmowe na zawsze. To naprawdę świetna inwestycja na ekonomiczne wakacje!
W pigułce:
Druga część artykułu na temat oszczędzania w podróży skupia się na sposobach na tanie jedzenie oraz korzystanie z transportu publicznego. Autorzy polecają szukanie lokalnych restauracji na Google Maps, poszukiwanie ofert lunchowych i happy hour oraz zasięganie porady u miejscowych. W przypadku transportu publicznego warto sprawdzić odległość od przystanków przy rezerwacji noclegów, korzystać z dedykowanych aplikacji mobilnych oraz kupować bilety czasowe. Ogólne rady na oszczędne wakacje to m.in. planowanie wyjazdu z wyprzedzeniem, sprawdzanie ukrytych kosztów oraz posiadanie elektronicznego tłumacza, takiego jak Vasco Translator V4.