Skip to main content
Jak oszczędzić na wakacjach?

Jak zaoszczędzić w podróży? – cz. 1

Praktycznie każdy uwielbia podróżować, ale nie jest tajemnicą, że może to być drogie przedsięwzięcie.

Dlatego w dwóch artykułach postanowiliśmy zebrać parę wskazówek, które pomogą Ci zaoszczędzić pieniądze podczas planowanej podróży. Kto wie, być może dzięki temu zaplanujesz więcej wyjazdów w ciągu roku!

W pierwszej części zbadamy różne sposoby oszczędzania pieniędzy podczas podróży do miejsca docelowego. Skoncentrujemy się na następujących kwestiach:

 • Najlepsze sposoby na to jak zaoszczędzić w podróży samolotem

 • Triki obniżające ceny przy rezerwacji noclegów

 • Najlepsze aplikacje przydatne w podróży

Jeśli spodobają Ci się te rady, mamy nadzieję, że sprawdzisz też drugą część artykułu “Jak zaoszczędzić w podróży”, gdzie opowiemy jak przeżyć oszczędne wakacje, będąc już na miejscu docelowym.

Tymczasem, zaczynajmy!

Jak znaleźć odpowiednie oferty na środki transportu i hotele oraz atrakcje?

Oszczędne podróżowanie: ogólne rady

Są różne triki i sposoby na to, jak zaoszczędzić na wakacjach. Większość z nich przyda się przy planowaniu podróży bez względu na to, czy szukasz właśnie taniego lotu, dobrego hotelu czy restauracji na miejscu.

Chcesz dowiedzieć się, jakie są ogólne rady na oszczędne wakacje? Sprawdź naszą listę!

 1. Planowanie podróży na własną rękę jest dobrą alternatywą dla wyjazdów zaplanowanych przez agencję. Nie tylko zminimalizujesz swój “travel budget”, ale też udasz się w swoje naprawdę ulubione miejsca, nieograniczone planem biura podróży.

 2. Porównywarka cen to Twój najlepszy przyjaciel. Dzięki aplikacji albo stronie porównującej ceny będziesz miał pewność, że wybierasz najlepsze oferty. Oczywiście, może to iść w parze z wysoką marżą, więc zawsze porównuj to z cenami bezpośrednio na stronie usługodawcy.

 3. Obawiasz się planowania podróży na ostatnią chwilę? Może jednak czas się przekonać do tej metody, bo w dzisiejszych czasach wiele wspaniałych okazji łapie się last minute. W ten sposób możesz oszczędzić na kosztach podróży nawet połowę jej ceny!

Czytaj więcej  Gdzie warto pojechać w 2022 roku?

Zaopatrz się w elektroniczny tłumacz. To świetna alternatywa dla Google Translate, która dostarczy o wiele bardziej precyzyjne tłumaczenia, a w dodatku, pozwoli Ci zaoszczędzić na roamingu! Jest tak dlatego, że część urządzeń tłumaczących, jak na przykład tłumacz Vasco, posiada wbudowaną kartę SIM, która łączy się z Internetem niemal na całym świecie.

Przełam bariery językowe

Skoro znasz już ogólne sposoby na oszczędne podróżowanie, sprawdźmy jakie wskazówki pomogą Ci przy znalezieniu tanich lotów i noclegów.

Kobieta wyszukuje bilety samolotowe.

Jak zaoszczędzić w podróży samolotem?

Często kręcisz nosem z niezadowoleniem, kiedy sprawdzasz oferty lotów na wymarzone wakacje? Ceny mogą być wysokie, ale na szczęście w obecnych czasach jest możliwość wyszukiwania lotów na różne sposoby.

Poniżej przedstawiamy najlepsze rady na to, żeby znaleźć tanie loty:

 1. Sprawdź główną stronę linii lotniczej. Tamtejsza wyszukiwarka połączeń zazwyczaj pokazuje najniższą cenę za bilet. Dobrym pomysłem może być też zastosowanie się do wspomnianej porównywarki cen. Są strony, które agregują wszystkie oferty lotów, a ty możesz wybrać te najtańsze.

 2. Spróbuj zaplanować lot w dzień powszedni, aby uzyskać tańsze bilety.

 3. Jeśli masz taką możliwość, unikaj podróży w szczytowych sezonach, (przede wszystkim lipiec-sierpień), kiedy ceny są najwyższe.

 4. Jeśli masz już upatrzony lot, odpowiednio przygotuj się do zakupu. Usuń cache i ciasteczka zapisane w przeglądarce, a następnie znajdź ofertę w trybie incognito. W ten sposób będziesz miał pewność, że cena nie jest sztucznie zawyżona na podstawie Twojej historii wyszukiwań.

 5. Dla jeszcze niższych cen skorzystaj z połączenia VPN. Najlepiej sprawdzi się aplikacja, która pozwoli Ci wybrać połączenie z konkretnego kraju. Dzięki temu unikniesz dyskryminacji cenowej i znajdziesz najtańszą możliwą cenę za usługę.

Rezerwacja podróży, hotele i rezerwacja lotów przez Internet - Zbiór zdjęć royalty-free (Wakacje)

Jak zaoszczędzić na wakacjach przy rezerwacji noclegów?

Żyjemy w czasach, gdzie wakacje możemy zaplanować praktycznie w dowolnym miejscu na świecie. Niestety, idzie to w parze z wyrównanymi — i wysokimi — cenami również na całym świecie.

Czytaj więcej  Jak zaoszczędzić w podróży? – cz. 2

Na szczęście nie przekreśla to Twoich planów na oszczędne podróżowanie.

Tanie noclegi wyszukamy na podobnej zasadzie, co tanie loty. Spójrzmy, jak zaoszczędzić na wakacjach przy planowaniu podróży.

 1. Wybierając miejsce pobytu, nie obawiajmy się mniej popularnych miejscowości — szczególnie w europejskich krajach, gdzie pobyty w dużych miastach są bardzo drogie.

 2. Gdy już chcesz zatrzymać się w danym miejscu, sprawdź, czy jest do niego kontakt poza znanymi stronami bookingowymi. W ten sposób oszczędzisz na sporej marży, którą życzą sobie hotelowe strony internetowe.

 3. Zawsze czyść cache i ciasteczka zapisane w przeglądarce przed zakupem internetowym.

 4. Aplikacja VPN pomoże Ci uniknąć sztucznie zawyżonych cen dla Twojej lokalizacji geograficznej.

Jaka jest obowiązkowa aplikacja dla osób podróżujących? Jakie są najlepsze aplikacje podróżnicze?

Nie tylko Google Maps — jakie aplikacje w podróży?

Nie ma wątpliwości, że aplikacje w podróży są niezwykłym ułatwieniem. Wystarczy, że zainstalujesz je na swoim telefonie, a wszystkie konieczne narzędzia będziesz miał w jednym miejscu.

Istnieją aplikacje podróżnicze do wszystkiego: od wyszukiwania najtańszych lotów, rezerwacji hoteli, a nawet znalezienia najlepszych restauracji w nowym miejscu. Są również takie, które pomogą Ci znaleźć interesujące atrakcje w pobliżu lub zapewnią Ci rozrywkę podczas długich lotów dzięki filmom i audiobookom. Możesz sam znaleźć najlepsze aplikacje podróżnicze, wchodząc do odpowiednich kategorii w Google Play lub App Store na swoim telefonie.

A jeśli chcesz sprawdzić nasz wybór, poniżej przedstawiamy najlepsze aplikacje podróżnicze, które naszym zdaniem warto zainstalować przed wyjazdem. Są zupełnie darmowe, a niektóre działają też w trybie offline.

 • Mapy Google. Być może jest to oczywista podpowiedź, ale jednak nie ma wątpliwości, że na miejscu okaże się niezastąpiona. Co więcej, aplikacja Google Maps udostępnia funkcję mapy offline, dzięki czemu z wyprzedzeniem zapiszesz interesującą Cię okolicę. Warto dodać, że Mapy działa najlepiej z kontem Google. Osoby posiadające urządzenia Apple mogą zdecydować się na alternatywy dla tej aplikacji mobilnej.

 • AirBnb. Jest nie tylko świetną alternatywą dla stron bookingowych, ale także umożliwia dużo wygodniejsze kontaktowanie się z gospodarzami, do których się udajesz. Co więcej, oferuje możliwość szybkich rezerwacji w nietypowej sytuacji — np. jeśli wyjazd się przedłużył, albo wystąpił problem z innym hotelem.

 • DeepL. To aplikacja, która wyprzedza tłumacz Google pod względem dokładności przekładu. Niestety, brakuje jej możliwości tłumaczenia zdjęć, którą posiada Google Translate. Świetnym sposobem na połączenie możliwości obu aplikacji jest zakup tłumacza elektronicznego. Wspomniany wcześniej tłumacz Vasco to precyzyjniejsze urządzenie, które również tłumaczy ze zdjęć, a w dodatku korzysta z Internetu za darmo. Nie będziesz musiał kupować lokalnej karty SIM, aby uniknąć kosztów roamingu — kolejna oszczędność!

 • Revolut. Jak nazwa wskazuje, to rewolucyjne podejście do bankowości w czasie podróży. Aplikacja umożliwia wymianę walut po bardzo korzystnym kursie, dzięki czemu zaplanujesz oszczędne wakacje. Warto jednak dodać, że bez fizycznej wersji karty Revolut możesz mieć problem z wypłatą w lokalnych bankomatach. Sama aplikacja nie wystarczy do swobodnego wypłacania pieniędzy.

Czytaj więcej  Praca zagraniczna — gdzie najlepiej wyjechać?

Jak zaoszczędzić w podróży: podsumowanie

Planowanie podróży to nie zawsze łatwe przedsięwzięcie, ale na szczęście w dzisiejszych czasach istnieje wiele sposobów na to, aby zorganizować oszczędne wakacje.

Osoby, które lubią zwiedzać nowe miejsca, z pewnością ucieszą się z możliwości zaplanowania większej ilości wyjazdów dzięki wspomnianym w tym artykule radom.

Pamiętaj, że więcej informacji znajdziesz w kolejnej części artykułu. Mamy nadzieję, że tam również znajdziesz wskazówki, które pomogą zaplanować ekonomiczne wakacje!

Podobne wpisy:

Robert Faber

Robert to zapalony podróżnik i fan nowych technologii. Umie całkiem dobrze gotować, ale nigdy nie ma na to czasu, więc większość jego posiłków mu nie smakuje. Regularnie ćwiczy na siłowni.