SI w podróży

12 marca 2024

Rozwój nowych technologii wpłynął nie tylko na rynek pracy. Sztuczna inteligencja pomoże Ci też w podróży. Na dodatek nie zawsze na takie sposoby, jakich się spodziewasz. Od planowania wycieczek, po tłumaczenie rozmów  na wakacjach – SI ułatwi Ci wycieczki za granicę.

Podróżowanie ze sztuczną inteligencją może brzmieć jak rozdział w powieści Science Fiction, ale w praktyce dzieje się to już teraz. SI towarzyszy nam od lat, w mniej lub bardziej zaawansowanej formie, ułatwiając tworzenie przydatnego oprogramowania.

Nigdy jeszcze nie było tak prosto samodzielnie zorganizować wyjazd z kraju. Używając nowoczesnych rozwiązań, możesz w prosty sposób:

 • Zaplanować podróż,
 • Rozmawiać z ludźmi w obcym języku,
 • Tłumaczyć tekst (również ze zdjęć),
 • Szybko dotrzeć w dowolne miejsce w obcym mieście.

Planowanie podróży przy pomocy SI

Jednym z oczywistych zastosowań sztucznej inteligencji w podróży są popularne planery wyjazdów. Wiele z nich zbudowanych jest na podstawie gotowych modeli, takich jak GPT, czyli SI, wytrenowanej na ogromnych zbiorach danych. Często u podstaw działania takich stron leży ChatGPT firmy OpenAI, ale nie jest przy tym jedynym rozwiązaniem na rynku.

Łącząc ze sobą inteligentne chatboty oraz dane z Google Maps, takie serwisy jak Journeai lub Traivl tworzą od podstaw plan podróży. Bazują przy tym na podanych przez Ciebie informacjach oraz terminach, więc sugestie są bardzo spersonalizowane.

Inteligentny planer przygotuje Ci między innymi:

 • Rozbity na dni harmonogram,
 • Najciekawsze miejsca do zobaczenia wraz z cenami za wstęp,
 • Potencjalną trasę dojazdu,
 • Polecane hotele.

Sztuczna inteligencja zaplanuje Ci cały wyjazd, przy pomocy kilku wpisanych przez Ciebie zdań. Możesz wpłynąć na jej działanie, na przykład prosząc o uwzględnienie konkretnych atrakcji – na przykład średniowiecznych zamków – lub podając swój budżet. Wakacje bez pośredników wcale nie muszą być stresujące i trudne w przygotowaniu. W końcu mamy już XXI wiek.

Czytaj więcej  Gdzie i kiedy jechać na wakacje? Przewodnik miesiąc po miesiącu

Łatwe rozmowy za granicą – Inteligentny translator w kieszeni

Jednym z ważnych aspektów sztucznej inteligencji, który może wydawać się w dzisiejszych czasach dość powszechny, są silniki tłumaczeniowe. Współczesne translatory wykorzystują osiągnięcia w dziedzinie NLP (przetwarzanie języka naturalnego), a konkretniej technologię NMT (neuronowe tłumaczenie maszynowe), aby zaproponować tłumaczenia bardzo zbliżone do ludzkich możliwości.

Rosnącą popularnością cieszą się dedykowane urządzenia korzystające z tej technologii. Jednym z nich jest inteligentny tłumacz Vasco Translator V4. Pozwoli Ci zrozumieć do 108 różnych języków i swobodnie rozmawiać nawet w 76 z nich. Przy tym dedykowany translator jest lepszym rozwiązaniem niż telefon.

Vasco Translator V4 ma aż 10 silników tłumaczeniowych, a smartfony zwykle jeden. To oznacza, że przenośny tłumacz wybierze odpowiedni silnik do języka, w którym chcesz się porozumieć. Nieważne czy podróżujesz do Szwajcarii, czy wyjedziesz na wakacje do Seulu: sztuczna inteligencja pomoże Ci łatwo, szybko i wygodnie porozmawiać z mieszkańcami tych miejsc.

Jak znaleźć drogę w obcym mieście? Sztuczna inteligencja w mapach

Sztuczna inteligencja odcisnęła swoje piętno też na czymś, z czego wszyscy korzystamy na co dzień, nie tylko na wakacjach. Internetowe platformy mapowe, takie jak Google Maps, nie mogą istnieć bez niej. Od lat firma korzysta z niej na przykład przy:

 • Proponowaniu optymalnych tras,
 • Przewidywaniu korków,
 • Polecaniu miejsc dopasowanych do Twoich preferencji.

Na fali popularności dużych modeli LLM, Google wprowadza do map nowe funkcje. Wśród nich coś, co szczególnie przyda Ci się podczas letnich wyjazdów, czyli generatywną sztuczną inteligencję. Sprowadza się to do wyszukiwania wartych uwagi miejsc, na bazie specyficznych i niezbyt konkretnych pytań.

Dla przykładu: w przyszłości wystarczy poprosić aplikację o to, aby poleciła “retro kawiarnie w stylu lat 40-tych” podczas wycieczki do Berlina, a sztuczna inteligencja zaproponuje szereg takich miejsc. Wykorzysta przy tym m.in. bazę danych o placówkach usługowych, zdjęcia lub opinie użytkowników. Pozostanie tylko kwestia dogadania się na miejscu, ale i to nie będzie problemem z nowoczesnymi sprzętami, takimi jak inteligentny tłumacz Vasco Translator V4.

Czytaj więcej  Jaki jest najrzadszy język świata?

Sztuczna inteligencja to niezastąpiony towarzysz podróży

Sztuczna inteligencja pojawia się na wielu etapach podróżowania. Można z niej korzystać mniej lub bardziej świadomie. Jest potężnym narzędziem do planowania wakacji. To tylko ułamek możliwych zastosowań tej idei. Tak naprawdę przewija się w Twoim codziennym życiu nieustannie, bardzo często też niezauważalnie.

Sztuczna inteligencja jest obecna w telefonie, podczas szukania drogi do najlepszej kawiarni w Ha-Noi, a także w takich urządzeniach jak inteligentny tłumacz Vasco Translator V4, w trakcie zamawiania tam kawy.

Uczenie maszynowe nie zawsze musi owocować tak spektakularnymi technologiami jak cybernetyczni rozmówcy, znający odpowiedź na każde pytanie. Może też służyć ułatwianiu najbardziej prozaicznych wyzwań, przed jakimi stajesz. Wycieczki za granicę to tylko jedne z nich.

Podobne wpisy:

Aleksander Gałąska

Entuzjasta nowych technologii, mediaworker. Chociaż od lat związany jest głównie z branżą AGD, testuje również podzespoły komputerowe, laptopy, a nawet rowery elektryczne. Interesuje go wszystko to, co nowoczesne. Na co dzień publikuje na portalu videotesty.pl, gdzie doradza w wyborze elektroniki użytkowej, oraz pojawia się na YouTube. Wierzy w to, że technologię należy odmagiczniać.

PODOBNE WPISY

Fascynujące ciekawostki o Afryce: Kontynent cudów

Fascynujące ciekawostki o Afryce: Kontynent cudów

Afryka to kontynent pełen cudów, który wzywa do siebie podróżników z całego świata. Nic dziwnego więc, że wielu z nas chciałoby poznać najważniejsze informacje o Afryce. Od rozległych sawann po tętniące życiem miasta, to kraina różnorodności i bogatej historii. A więc...

Lingwistyczna podróż po Języku Na’vi

Lingwistyczna podróż po Języku Na’vi

W filmie Avatar reżyser James Cameron przeniósł widzów na pełen życia księżyc o nazwie Pandora. To właśnie tam żyje rdzenna ludność znana jako Na'vi. Jednym z elementów tego kinowego arcydzieła jest język obcej cywilizacji Na'vi i to na nim się tutaj skupimy. Bez...

Jak powiedzieć „Kocham cię” w różnych językach

Jak powiedzieć „Kocham cię” w różnych językach

Wszyscy wiemy, jak wyrazić miłość w naszym ojczystym języku. Czy jednak zastanawialiście się kiedyś, jak powiedzieć "Kocham cię" w różnych językach? Jak jest "Kocham cię" po hiszpańsku? Albo "kocham cię" po francusku? Być może marzy Wam się też scenariusz z "To...

Jaki jest najłatwiejszy język świata?

Jaki jest najłatwiejszy język świata?

Gdy chcemy nauczyć się nowego języka, często zastanawiamy się, jak trudno będzie nam to zrobić. Dobrze byłoby więc znaleźć w miarę łatwy język do nauki. My jednak pójdziemy o krok dalej. Sprawdzimy tutaj, jaki jest najłatwiejszy język świata lub jaki język jest prosty...

Jaki jest najrzadszy język świata?

Jaki jest najrzadszy język świata?

W świecie, gdzie komunikacja jest kluczowa, języki odgrywają dużą rolę w porozumiewaniu się ludzi z różnych kultur. Pomimo że we współczesnym świecie najczęściej używane języki to, na przykład, język angielski, język chiński czy hiszpański, to istnieją też te mniej...