Tych gestów nie pokazuj za granicą! Oto obraźliwe gesty w różnych częściach świata.

Podróżująca kobieta pokazuje znak „Victoria”.
4 maja 2023

Planujesz wyjazd do nieznanego kraju?

Tak więc warto  zapoznać się z jego obyczajami i kulturą. Jest to niezwykle istotne w odniesieniu do… dobrze nam znanych gestów. 

Dlaczego? Gesty to w końcu uniwersalny język, którego używamy na co dzień. Są one też ważną częścią naszej kultury i tożsamości.

Istnieją jednak gesty, które są uważane za obraźliwe w jednym kraju, ale w innym już nie. To dlatego tak ważne jest, aby być świadomym tych różnic, gdy podróżujemy. Nie chcemy przecież nikogo po drodze obrazić! 

Spokojnie! W tym artykule dokładnie opiszemy obraźliwe gesty za granicą

Zaczynajmy!

Victoria, „V” lub znak pokoju

Znak „V” tworzy się przy pomocy palca wskazującego i środkowego. W powszechnej świadomości jest to znak pokoju. Ale jeden mały szczegół może odwrócić znaczenie tego gestu o 180 stopni.

W obecnych lub byłych krajach Wspólnoty Narodów (Wielka Brytania, Nowa Zelandia, Australia) gest ten może być postrzegany jako odpowiednik pokazania komuś środkowego palca, jeśli odwrócimy rękę. 

Ale to nie koniec! Lepiej unikać tego gestu:

 • Na Bliskim Wschodzie.
 • W Ameryce Południowej.
 • W Azji.

Dlaczego?

Wśród rdzennych mieszkańców Ameryki symbol pokoju jest uważany za oznakę braku szacunku, podczas gdy na Bliskim Wschodzie jest często rozumiany jako symbol zachodniego imperializmu. Co więcej, w niektórych kulturach azjatyckich gest ten postrzegany jest jako oznaka słabości.

Jeśli nie masz pewności, czy pokazanie znaku pokoju jest w porządku, najlepiej zachować ostrożność i nie pokazywać go w ogóle!

Czytaj dalej, jeśli chcesz poznać inne obraźliwe gesty za granicą

Gest „OK”. Czy jest naprawdę OK?

Jeśli chodzi o obraźliwe gesty w różnych częściach świata, to często w dyskusjach na ten temat pojawia się znak „OK”. 

Jest to prosty gest ręką, którego większość ludzi używa na co dzień. Jego najczęstszą formą jest połączenie palca wskazującego z kciukiem, tak aby oba reprezentowały koło. Trudno sobie wyobrazić, że może on oznaczać coś złego.

Czytaj więcej  Najbardziej przydatne języki do nauki? Zebraliśmy najciekawsze!

Mimo to należy zachować ostrożność w następujących miejscach:

 • W Brazylii znak „OK” jest często odbierany jako obelga, podobna do pokazania komuś środkowego palca.
 • W Stanach Zjednoczonych gest ten może zostać odczytany jako symbol białej supremacji. Jeśli nie znasz dobrze okoliczności, lepiej unikać tego gestu.

Tak naprawdę ten gest można uznać za obraźliwy częściej, niż się wydaje. Ludzie często pokazują go sarkastycznie, np., w reakcji na to, że ktoś poruszył wrażliwy temat. 

Teraz gdy wiesz już powyższe, pewnie poczujesz się pewniej, jadąc do innego kraju. 

To jednak nie wszystko, jeśli chodzi o obraźliwe gesty za granicą. Czytaj dalej. 

Kciuk w górę. Zgoda, czy nowa kłótnia? 

Myślisz, że kciuk w górę to nieszkodliwy sposób na okazanie aprobaty? Niestety, jeśli chodzi o obraźliwe gesty w różnych częściach świata, to ten znak może być wyjątkowo wulgarny.

W niektórych krajach może on bowiem być postrzegany jak pokazanie komuś środkowego palca.

Kciuk w górę może być obraźliwy:

 • We Włoszech.
 • W Grecji.
 • W Iranie.
 • W Iraku.

To jednak nie wszystko! Jeśli planujecie odwiedzić Włochy i Grecję, takich przykładów możecie spodziewać się jeszcze więcej! 

Obie kultury znane są z bogatego stylu wypowiedzi, z wykorzystaniem wielu gestów. Nie wszystkie z nich można interpretować tak, jak myślisz!

Przeczytaj nasz artykuł do końca, aby poznać inne obraźliwe gesty za granicą i nie urazić swoich rozmówców.

Skrzyżować palce (u nas „Trzymać kciuki”) na szczęście? 

Obraźliwe gesty w innych krajach to bardzo rozbudowany temat. Różnice kulturowe między różnymi częściami świata mogą być tak duże, że czasem ciężko przewidzieć, jak należy się tam zachowywać, aby nikogo nie urazić.

Planujesz odwiedzić Wietnam? Ten piękny kraj w Azji staje się coraz bardziej popularny wśród turystów.

Musisz zatem pamiętać, że kultura wietnamska ma pewne różnice w stosunku do tego, co uważamy za właściwe zachowanie. Jest bowiem jeden gest, którego powinieneś tam unikać.

Czytaj więcej  Przewodnik po językach Dungeons and Dragons 5e (DnD)

Skrzyżowane palce to gest powszechnie rozumiany jako życzenie komuś szczęścia. Naszym odpowiednikiem tego gestu jest trzymania kciuków. 

W Wietnamie jednak gest ten uznawany jest za symbol przypominający części intymne. Najlepiej go tam unikać, a już zwłaszcza przy ludziach starszych i dzieciach.

A jeśli zastanawiasz się, czy odnajdziesz się w Wietnamie, nie znając tamtejszego alfabetu, to nie martw się. Kup tłumacz elektroniczny, dzięki któremu jeszcze lepiej zrozumiesz świata dookoła. Możesz przetłumaczyć m.in. tablice informacyjne, gazety i znaki ostrzegawcze.

To nadal nie wszystko, jeśli chodzi o obraźliwe gesty w różnych częściach świata. Znaczenie niektórych symboli, które przedstawimy dalej, może Cię mocno zaskoczyć.  

Mano cornuta, czyli rogata dłoń

Nie ma łatwej jednoznacznej interpretacji tego znaku. W niektórych subkulturach rogata dłoń jest postrzegana jako pozytywny symbol siły i władzy, zwłaszcza wśród fanów heavy metalu.

W wielu kulturach gest jest to jednak gest widziany jako odniesienie do Antychrysta. Jest tak zwłaszcza w krajach o bogatym dziedzictwie chrześcijańskim, jak np.:

 • Włochy,
 • Hiszpania,
 • Węgry,
 • i Polska. 

Paradoksalnie w innych krajach gest ten jest postrzegany jako znak ochrony przed złem.

Niezłe zamieszanie! Zdziwieni mogą być też Twoi rozmówcy, jeśli użyjesz tego gestu bez powodu. Tak więc poza koncertami rockowymi najlepiej całkowicie go unikać!

Kiwanie głową — Nawet tutaj wszystko może pójść nie tak… 

Obraźliwe gesty za granicą to jedna sprawa. Drugą są gesty, które mogą po prostu wprowadzić zamieszanie. Czytaj dalej, aby się przekonać, jak…

Czy wiesz, że kręcenie głową w lewo i prawo może oznaczać „tak”, podczas gdy skinienie oznacza „nie”? 

Aby uniknąć zamieszania, pamiętaj o tym podczas podróży do tych krajów:

 • Bułgaria,
 • Grecja,
 • Turcja. 

Pamiętaj o tym, jeśli kiedykolwiek będziesz prowadzić interesy w jednym z tych krajów. Chociaż brzmi to nieszkodliwie, może mieć ogromny wpływ na waszą wzajemną komunikację.

Gest „Chodź tutaj”

Jeśli chodzi o obraźliwe gesty za granicą, to dwa następne są szczególnie wulgarnie. 

Zacznijmy od „Chodź tutaj”. Jego najczęstszą formą jest wyciągnięcie ręki i kilkukrotne ugięcie palca wskazującego w swoim kierunku. 

Jest to uniwersalny sposób zapraszania kogoś do siebie. Zwykle jest używany przez dzieci, które chcą bawić się z rówieśnikami, ale można go również zaobserwować u dorosłych, którzy próbują zwrócić na siebie uwagę innych.

Czytaj więcej  Jak zaoszczędzić w podróży? – cz. 1

Mimo że gest „chodź tutaj” jest często postrzegany jako uroczy lub ujmujący, istnieje jedno miejsce, w którym postrzegany jest jako szczególnie obraźliwy. Tym miejscem są cudowne i piękne Filipiny!

Dlaczego? Cóż, jeśli planujesz odwiedzić Filipiny, pamiętaj, że jest to również gest powszechnie używany do przywoływania psa, a tym samym może oznaczać brak szacunku wobec ludzi.

Nie wspominając już o tym, że prawie wszędzie na świecie Twoi rozmówcy mogą odnieść wrażenie, że gest ten ma konotacje seksualne. Lepiej unikać go we wszystkich rozmowach.

Moutza: Wielki brak szacunku

Wyciągnięcie do kogoś otwartej dłoni to uniwersalny gest, który może pomóc przy zamawianiu 5 sztuk jakiegoś przedmiotu lub przy okazywaniu odmowy.

Jednak w niektórych kulturach „moutza” to gest oznaczający pogardę lub odrzucenie.

Należy go unikać:

 • W Grecji.
 • Na Bliskim Wschodzie.
 • W większości krajów afrykańskich.

Ale dlaczego ten gest jest uważany za obraźliwy?

W powyższych kulturach uważa się, że ktoś, komu pokazujemy ten gest, jest głupi, bezwartościowy i niewarty szacunku.

Z pewnością nie chcesz, aby ktokolwiek czuł się w ten sposób, więc nie używaj tego gestu w tych miejscach. 

Ręce w kieszeni: Pogarda dla rozmówcy?

Ten gest może się wydawać dość niewinny. Jednak, kiedy przywołujemy różne obraźliwe gesty w różnych częściach świata, to zdecydowanie trzeba o nim wspomnieć. 

Ręce do kieszeni zazwyczaj wkładamy, gdy jesteśmy zrelaksowani. Mimo to w wielu krajach jest to gest uważany za oznakę braku szacunku dla rozmówców.

Sprawdź, gdzie lepiej go unikać:

 • Zjednoczone Królestwo (UK)
 • Niemcy
 • Japonia. 

Należy pamiętać, że trzymanie rąk w kieszeniach może być uważane za niegrzeczne również w niektórych innych krajach Europy i Azji. Lepiej całkowicie go unikać, szczególnie w kontekście zawodowym.

Podsumowanie

Przedstawiliśmy wszystkie najważniejsze obraźliwe gesty za granicą.
Warto zauważyć, że chociaż wszystkie wymienione tutaj gesty nie są powszechnie negatywne, to można nimi kogoś urazić w konkretnym kraju. Jeśli więc podróżujesz za granicę, poproś gospodarza lub osobę, z którą się spotykasz, o wskazówki dotyczące lokalnych zwyczajów.
W ten sposób zrobisz dobre pierwsze wrażenie i unikniesz potencjalnych nieporozumień lub konfliktów!

Podobne wpisy:

Robert Faber

Robert jest zapalonym podróżnikiem i fanem nowych technologii. Potrafi dobrze gotować, ale nigdy nie ma na to wystarczająco dużo czasu i w efekcie narzeka na większość posiłków. Stały bywalec siłowni.

PODOBNE WPISY

Listopadowe wakacje na Kubie: Dlaczego warto?

Listopadowe wakacje na Kubie: Dlaczego warto?

Myślę, że większość z nas wyszukiwała kiedyś następujące hasła w swojej internetowej przeglądarce: "gdzie na wakacje w listopadzie", "gdzie pojechać w listopadzie żeby było ciepło" lub "gdzie na egzotyczne wakacje w listopadzie". Podpowiadamy: W listopadzie warto...

Diuna: Główne języki fikcyjnego świata Franka Herberta

Diuna: Główne języki fikcyjnego świata Franka Herberta

Diuna to powieść Franka Herberta, która fascynowała jej odbiorców przez dekady. Świat Diuny, intrygi polityczne i różnorodne postaci zostały ożywione m.in. dzięki intrygującej akcji oraz fikcyjnym językom. Diuna opowiada historię o dalekiej przyszłości, w której kilka...

Jaki był pierwszy język na świecie? Mamy kandydatów!

Jaki był pierwszy język na świecie? Mamy kandydatów!

Języki są podstawą interakcji między ludźmi. Pozwalają one na wyrażanie myśli, uczuć i dzielenie się informacjami. Być może zastanawiasz się czasem, jaki jest najstarszy znany język na świecie? Lub najstarszy język europejski? Te pytania intrygują lingwistów,...

Polacy na wakacjach a języki obce

Polacy na wakacjach a języki obce

• Blisko 30 proc. Polaków planuje spędzić tegoroczne wakacje za granicą, a ⅔ tej grupy część urlopu spędzi także w Polsce. Wśród zagranicznych destynacji wakacyjnych wybieramy najchętniej południowe kraje europejskie, m.in. Hiszpanię, Chorwację, Włochy i Grecję. •...

W jakich krajach hiszpański jest językiem urzędowym?

W jakich krajach hiszpański jest językiem urzędowym?

Język jest wspaniałym aspektem naszej kultury. W swoich sylabach przenosi on charakter i tożsamość wielu narodów. Język hiszpański, wraz ze swoją melodyjnością i poetyckim pięknem, jest jednym z najpopularniejszych języków na świecie. Należy on do rodziny romańskiej...

Jakie są najpopularniejsze języki w Europie?

Jakie są najpopularniejsze języki w Europie?

Czy wiecie, ile języków jest w Europie? A czy zastanawialiście się kiedyś, jakie są najpopularniejsze języki w Europie? Europa to kontynent, który może pochwalić się niezwykłą różnorodnością kulturową oraz lingwistyczną. Jest to miejsce, w którym ludzie mówią w...