Jak szybko nauczyć się języka obcego + QUIZ

Jak szybko nauczyć się języka obcego?
26 września 2022

Nauka języków obcych może być trudna, ale na szczęście we współczesnym świecie istnieje wiele zasobów dostępnych dla aspirującego ucznia.

W natłoku informacji może być nam jednak trudno zdecydować się na metodę, która najlepiej się dla nas sprawdzi. Kurs językowy, aplikacja do nauki języka, a może rozmówki? Skąd wiedzieć, po które metody nauki języka sięgnąć?

Aby ułatwić Ci zadanie, dziś omówimy wszystkie popularne metody nauki języka. Weźmiemy pod uwagę, kto może najbardziej skorzystać z każdej z nich, jakie są jej wady i zalety oraz ile czasu tygodniowo trzeba będzie na nie poświęcić.

Nie zapomnimy też o osobach, którym nauka języka przychodzi z trudem. Z tego powodu sprawdzimy, jaki jest alternatywny sposób na to, aby rozumieć inne języki oraz bez problemu się w nich komunikować.

Zaczynajmy!

Rozwiń wpis

Nauka języka: Czemu warto?

Nauka języka: czemu warto?

Coraz więcej słyszy się o tym, że w obecnych czasach trzeba uczyć się języków obcych. Co więcej, sama znajomość języka angielskiego nie jest już atutem dla pracodawcy.

Jak jednak zmotywować się do nauki? Jakie korzyści mogą z niej płynąć?

Nauka języków obcych to nie tylko nauka gramatyki, słownictwa i wymowy — to przede wszystkim świetny sposób na rozwój osobisty i zawodowy.

Nauka języka otwiera zupełnie nowy świat możliwości. Może dać Ci możliwość pracy za granicą lub podróży do innego kraju bez stresu i bez polegania na kimś, kto mówi w Twoim ojczystym języku.

Nauka języków obcych może również pomóc w poznaniu innych kultur, zrozumieniu różnych perspektyw i nawiązaniu kontaktów, których w innym przypadku by się nie nawiązało.

W świetle tych aspektów nauka języka jest jak długoterminowa inwestycja, która zapewni Ci ciągłe korzyści przez wiele lat. I nie zajmuje to dużo czasu! Przeciętny dorosły potrzebuje około godziny nauki języka dziennie, aby utrzymać biegłość.

Nauka języka: jak zaplanować?

Nauka języków obcych: jak się przygotować?

Powiedzieliśmy już o korzyściach płynących z uczenia się języków obcych, ale jakie są najważniejsze zasady do przyswojenia, aby rozpocząć efektywną naukę?

Przygotowaliśmy dla Was listę wskazówek, które pomogą dobrze przygotować się do procesu nauki języków obcych i osiągać szybkie rezultaty!

1. Wyznacz cel

To może być proste i konkretne założenie, jak np. „Chcę się nauczyć mówić po hiszpańsku na poziomie podstawowym” lub może być bardziej ambitne, jak „Chcę nauczyć się języka, aby móc podróżować po świecie”. Tak czy inaczej, wyznaczenie celu pomoże Ci zachować motywację.

Pamiętaj, żeby w regularnych odstępach czasu oceniać swoje osiągnięcia. Na przykład, po paru tygodniach nauki postaw sobie cel: „Będę w stanie przeprowadzić prostą rozmowę po hiszpańsku z osobą z Internetu”. Dzięki temu szybko ocenisz, że nauka języka posuwa siędo przodu. Oczywiście, będzie to o wiele prostsze, jeśli czuwa nad Tobą nauczyciel.

2. Ukierunkuj naukę języka z pomocą specjalisty

Znajdź osoby, które biegle posługują się Twoim językiem docelowym i skorzystaj z ich wiedzy. Zapytaj o ich doświadczenia z nauką tych języków — co zrobili, jakie napotkali wyzwania, ile czasu zajęło im osiągnięcie określonego poziomu. Pomoże Ci to zaplanować plan edukacyjny we własnym życiu, a Twoje cele będą prawdopodobnie bardziej konkretne.

3. Stwórz tygodniowy plan z regularnymi porami

Ustalaj dla siebie małe kamienie milowe, np.: „W ciągu tygodnia zrobię przynajmniej 10 zadań gramatycznych” lub „Przeczytam przynajmniej 5 artykułów w tym języku”. Pomoże Ci to zachować odpowiedzialność i czuć, że robisz postępy. Warto też w miarę możliwości ustalić dla siebie jedną porę na naukę, aby przyzwyczaić mózg do wchodzenia w odpowiedni tryb — dzięki temu nauka języka będzie „wchodziła” dużo szybciej!

4. Rozbijaj duże cele na mniejsze

Nauka języka może przytłoczyć jako jeden ogromny cel. Dlatego podziel go na łatwe do opanowania kawałki, takie jak słowa i wyrażenia, proste zasady gramatyczne i krótkie konwersacje. Skorzystaj z rozpisek w podręcznikach, aby optymalnie rozdzielić sobie pracę w odpowiednie segmenty. Dzięki temu unikniesz uczucia przytłoczenia i będziesz wiedział/a, od czego zacząć.

Czytaj więcej  Język Esperanto: Co to takiego?

5. Ćwicz mówienie w obcym języku

Czy tego chcemy czy nie, nauka języków obcych opiera się w znacznej mierze na ćwiczeniu komunikatywności. Spróbuj wypowiedzieć przynajmniej jedno lub dwa zdania każdego dnia i nagraj się na wideo, aby obejrzeć je później. Pomoże to wyłapać błędy w Twojej wymowie, a ponadto zaangażuje dwie półkule mózgowe, co przełoży się na szybszą naukę. Co więcej, gdy później przeglądniesz filmiki od starych do nowych, zauważysz swoje postępy!

Co zrobić, aby mówić płynnie w obcym języku?

Metody nauki języka: jak zrobić to szybko?

Jest wiele sposobów na naukę nowego języka, a o ich skuteczności świadczy przede wszystkim dopasowanie do Twojego stylu nauki i jej celów.

Do pewnego stopnia chodzi więc o to, aby poprzez metodę prób i błędów znaleźć sposób, który najlepiej Ci odpowiada. Niektórzy ludzie wolą uczyć się z książek, inni lubią słuchać podcastów lub oglądać filmy online. Inni z kolei wybiorą kurs językowy, żeby jak najmniej czasu poświęcić na zaplanowanie nauki. Są też tacy, którzy chcą uczyć się wszędzie, a aplikacja do nauki języka jest najczęściej używanym programem na telefonie.

Chcesz znaleźć swoje metody nauki języka? Poniżej wyszczególniamy najpopularniejsze z nich, uwzględniając, dla kogo będą one najlepsze, ile czasu w tygodniu mogą Ci zająć oraz z jakimi innymi metodami najlepiej je połączyć.

1. Zanurzenie (immersja)

Immersja to jedna z najskuteczniejszych metod nauki nowego języka. Najszybsze rezultaty osiąga się, mieszkając w kraju, w którym mówi się Twoim językiem docelowym, ale także oglądając telewizję, słuchając muzyki, podcastów i czytając książki w obcym języku. Kiedy jesteśmy zanurzeni w innych kulturach, nasz mózg może wyłapać subtelności, takie jak gramatyka i wymowa, których może być trudno nauczyć się wyłącznie z podręczników. Nauka języka „sama wejdzie nam do głowy”!

 • Dla kogo: osób zamieszkujących za granicą i dla tych, którzy mogą poświęcić wiele godzin dziennie na kontakt z językiem
 • Plusy: efektywność, szybkość, holistyczne podejście (ukierunkowanie na wiele aspektów języka jednocześnie), możliwa nauka języka w domu
 • Minusy: decyzja o wyjeździe lub poświęceniu wielu godzin dziennie na naukę
 • Minimum czasu: to jedyna metoda, gdzie ciężko określić wymagane minimum — trzeba poświęcić jak najwięcej czasu w ciągu dnia, chociażby poprzez zmianę języka na swoich sprzętach
 • Z jakimi metodami łączyć: aplikacja do nauki języka może pomóc utrwalać słówka i zasady gramatyczne

2. Kurs językowy / Korepetycje

Kurs językowy i korepetycje to wciąż najczęstsze sposoby na przyswojenie nowego języka. I nic dziwnego! Nauka języka z nauczycielem ma wiele zalet.

Pierwszą z nich jest to, że nauczyciel będzie w stanie udzielić informacji zwrotnej na temat wymowy i gramatyki. Może to być bardzo pomocne w nauce języka zwłaszcza na początku, kiedy wiele nawyków „wchodzi nam w krew”, nawet jeśli są błędne. Dzięki temu mamy pewność, że nauka języka idzie dobrym torem.

Kolejną zaletą posiadania nauczyciela jest to, że będzie on w stanie zapewnić różne sprawdzone zasoby do nauki języka, co oszczędzi nieco Twojego czasu. Możesz też elastycznie dostosować rodzaj spotkań. Niektórzy uważają, że nauka języków obcych ma sens tylko w większych grupach, gdzie można porównywać swoje postępy i uczyć się na błędach. Niektórzy czują się speszeni dużą grupą, i kurs językowy chętniej zamieniają na indywidualne lekcje, gdzie nauka języka odbywa się w większym skupieniu na ich własnych postępach. Wszystko zależy od Ciebie!

 • Dla kogo: każdy może skorzystać z tej metody, choć skrajni indywidualiści mogą mieć pewne opory
 • Plusy: uniwersalność, elastyczność sposobu nauczania, kierownictwo nauczyciela
 • Minusy: konieczna nauka języka w domu poza zajęciami, zależność od dostępności nauczyciela, cena
 • Minimum czasu: zależy od osobistych możliwości, ale nikt nie powinien schodzić poniżej 2 zajęć w tygodniu + ćwiczeń w czasie wolnym
 • Z jakimi metodami łączyć: materiały online, aplikacja do nauki języka, ekspozycja poprzez filmy, książki, podcasty itd.

3. Materiały online

Nowoczesna technologia sprawia, że nauka języka jest łatwiejsza niż kiedykolwiek. Istnieje wiele kursów cyfrowych, fiszek, gier i innych zasobów, które sprawiają, że nauka jest aktywnym procesem, będąc dobrą alternatywą dla podręczników.

Materiały cyfrowe nie zastąpią wsparcia nauczyciela, ale często są niezbędnym dodatkiem do wszelkich innych metod uczenia się języków. Możesz liczyć na ich wielką różnorodność szczególnie, jeśli uczysz się angielskiego.

Czytaj więcej  Jak wielu ludzi mówi w więcej niż w jednym języku?

A jeśli jesteś osobą o wyjątkowym darze lingwistycznym i lubisz odkrywać nowe języki na własną ręką, to materiały online z pewnością staną się Twoim głównym zasobem do nauki. Pamiętaj jednak, że wciąż bardzo pomocne może być skonsultowanie się z nauczycielem, który podpowie jaki kierunek obrać dla twojej indywidualnej nauki, albo dodatkowe utrwalanie wiedzy z pomocą podręcznika.

 • Dla kogo: dla indywidualistów chcących mieć kontrolę nad swoją nauką, albo dla tych, którzy chcą dodatkowo utrwalić postępy nauki inną metodą
 • Plusy: dostępność, różnorodność materiałów (szczególnie dla j. angielskiego), możliwość dopasowania stylu kursu lub zasobów do swoich preferencji
 • Minusy: brak struktury, przytłoczenie ilością zasobów
 • Minimum czasu: godzina każdego dnia
 • Z jakimi metodami łączyć: warto sięgać po wszystkie inne metody nauki języka

4. Aplikacje do nauki języków

Aplikacje do nauki języków to świetny sposób na rozpoczęcie przygody z językiem. Oferują lekcje i testy, które ułatwiają śledzenie postępów i poprawiają jakość nauki słówek oraz gramatyki. Są również niezastąpione jeśli chodzi o przyswajanie na wysokim poziomie również przez dzieci.

Niestety, samo w sobie są mało efektywne. Bardzo łatwo zapomnieć słówka i zasady gramatyki jeśli nie są one regularnie powtarzane innymi metodami. Fani aplikacji muszą pogodzić się z tym, iż same w sobie nie będą one nigdy wystarczające dla nauki języka obcego.

 • Dla kogo: dla dzieci i fanów technologii oraz dla osób które chcą przede wszystkim ćwiczyć pojedyncze słówka
 • Plusy: przyjemna obsługa, duża motywacja płynąca z nauki (przynajmniej z początku), możliwość darmowego dostępu
 • Minusy: niska przyswajalność, niewystarczalność metody
 • Minimum czasu: 15 minut dziennie
 • Z jakimi metodami łączyć: jest konieczne wspieranie się każdą inną metodą, chociaż aplikacja do nauki języka może być jedynym narzędziem dla osób jedynie odświeżających słowa ze znanego języka, np. angielskiego.

A może nauka języków obcych nie przychodzi Ci łatwo?

Już jako małe dzieci słyszymy, że powinniśmy bardziej przykładać się do nauki języka — czasami z marnym skutkiem.

Może Cię zaskoczyć, że nie każdy ma uzdolnienia do nauki języków obcych. Dzieje się tak dlatego, że drugi język jest zawsze trudniejszy do przyswojenia niż język ojczysty, który nabywamy niemalże nieświadomie.

Natomiast, aby rozpocząć naukę języków obcych, potrzebna jest dobrze rozwinięta inteligencja słuchowo-wizualna. Aby przyswajać język konieczne jest też sprawne kojarzenie nowych wzorców z tymi, które już znamy. Jeśli wszystkie te kwestie nie są Twoją mocną stroną, może okazać się, że nauka języków od podstaw będzie bardzo trudna.

Zresztą, spójrzmy na sprawy realistycznie — jeśli chciałeś poznać język głównie dla podróżowania po całym świecie albo swobodnych rozmów z zagranicznymi klientami, nauka na nic się zda. Nawet kilkadziesiąt lat nie wystarczyłoby, abyś mówił w każdym języku obcym!

Na szczęście teraz nie musimy uczyć się języka przed podróżą — istnieją urządzenia, które pozwalają nam komunikować się w danym języku, gdy jesteśmy za granicą. Mimo małych wymiarów, mieszczą w sobie znajomość nawet kilkudziesięciu języków!

Choć jesteśmy przyzwyczajeni do korzystania z internetowych translatorów, to wciąż warto sięgnąć po takie urządzenie. Dlaczego?

 • Ponieważ większość tych urządzeń zawiera wbudowaną kartę SIM, która zapewnia darmowy i globalny dostęp do Internetu. Dzięki temu nie musimy się martwić o dodatkowe opłaty roamingowe, gdziekolwiek się udamy.
 • Tłumaczom online brakuje dokładności, którą mają tłumacze elektroniczne.
 • Takie urządzenie często posiada mocną baterię, dzięki czemu możemy podróżować bez nadmiernego obciążania baterii naszego telefonu.

Polski inteligentny tłumacz Vasco Translator V4 jest jednym z takich urządzeń. Obsługuje on 76 języków w mowie, a dodatkowo zapewnia darmowy dostęp do Internetu w blisko 200 krajach. Nie musisz już uczyć się języka, ponieważ będziesz mógł konwersować nawet z 90% ludzi na świecie!

Ponadto tłumacz ten posiada aplikację do nauki słówek i wyrażeń aż 28 języków, jeśli to nadal jest Twoim celem.

Brzmi interesująco? Sprawdź nasz sklep Vasco tutaj.

Kobieta w okularach tłumacząca zadanie uczennicy przez kamerkę.

Jak płynnie mówić w obcym języku?

Omówiliśmy już popularne metody nauki języków obcych, ale co zrobić, aby nie poszła w las i przełożyła się na płynne użytkowanie języka nawet po kilku latach?

Odpowiedź pewnie Cię nie zaskoczy: trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Za każdą umiejętność w naszym móżgu odpowiadają neurony, a raczej połączenia między nimi. Im częściej są one używane, tym bardziej się utrwalają i zwiększają prawdopodobieństwo na to, że język zostanie z nami na zawsze.

Czytaj więcej  Gdzie i kiedy jechać na wakacje? Przewodnik miesiąc po miesiącu

Nie ma więc innej opcji, niż codzienne używanie języka, nawet jeśli jest to tylko przeczytanie paru postów ulubionej blogerki albo obejrzenie odcinka z zagranicznymi napisami. W końcu utrwalać wiedzę możemy również poprzez przyjemne czynności.

Jest to świetna metoda chociażby z tego względu, że łatwiej nam wtedy będzie zachować motywację, a ona jest cenna na każdym etapie nauki — nie tylko w językach!

Przełam bariery językowe

Szybka nauka języków: podsumowanie

Z jakiej strony tego tematu nie ugryźć, wniosek jest jeden: aby posługiwać się nowym językiem musisz być konsekwentny i wytrwały w procesie uczenia się. Jeśli tak nie jest, nauka języka nie przełoży się na postępy i osiąganie swoich celów.

Na pocieszenie warto dodać, że nawyk czyni mistrza. Wystarczy, że poświęcisz chociaż chwilę w ciągu dnia na naukę nowych słówek, pisania albo czytania ze zrozumieniem tekstów w danym języku. Jeśli masz awersję do podręczników, może to być nawet słuchanie wiadomości w radiu albo włączenie obcego kanału, gdzie lecą Twoje ulubione programy telewizyjne. Już po miesiącu zauważysz, że te krókie chwile pracy przyniosły efekty i po prostu sam chcesz uczyć się w wolnych chwilach!

Natomiast jeśli brakuje Ci samodyscypliny, warto zaufać szkole językowej i wybrać stały kurs językowy. Najważniejsze jest, aby przyzwyczaić swój mózg nawet do drobnego wysiłku — to pierwszy krok do tego, aby skutecznie uczyć się danego języka.

A jeśli wiele metod w domu i szkole już zawiodło, to nic złego, by przyznać, że nauka języków nie musi być dla Ciebie. Po prostu sięgnij po tłumacz elektroniczny i wybierz język, w którym chcesz rozmawiać. Zapomnij o wszystkich zmartwieniach związanych z barierą językową!

W pigułce:

Nauka języków obcych jest ciekawym kierunkiem w samorozwoju, ale może też stanowić spore wyzwanie. Ten artykuł wyjaśnia, jak szybko nauczyć się nowego języka, wraz z przedstawieniem metod nauki, które mogą zapewnić najlepsze rezultaty. Ważne jest, aby wyznaczyć sobie cel, korzystać z pomocy nauczycieli językowych, stworzyć tygodniowy plan i zacząć mówić jakiekolwiek kwestie w języku obcym. Najpopularniejsze sposoby nauki języka to immersja, kursy języka obcego, zasoby online oraz aplikacje do nauki języka. Nie każdy może nauczyć się języka obcego, ale elektroniczne translatory mogą być przydatne dla podróżników.

FAQ:

Jak długo trwa nauka nowego języka?

Wszystko zależy np. od wieku, trudności danego języka, czy predyspozycji uczącego się. Efekty nauki są zwykle widoczne po 2 lub 3 tygodniach. Jednak aby zostać biegłym użytkownikiem języka, trzeba uczyć się intensywnie przez około rok. Istnieją sposoby, aby przyspieszyć ten proces i uczynić go bardziej przyjemnym.

Jakie są najlepsze sposoby na naukę nowego języka?

Najlepsze sposoby na naukę języka to zależą od indywidualnych predyspozycji i trudności języka. Efekty nauki są zwykle widoczne po 2 lub 3 tygodniach, lecz aby osiągnąć biegłość, konieczna jest intensywna nauka przez około rok. Istnieją metody przyspieszające proces nauki i czyniące go przyjemniejszym.

Dlaczego nie mogę nauczyć się nowego języka? Dlaczego są lepsi od mnie uczący się języków obcych?

Nie każdy jest równie przystosowany do nauki języka obcego. Niektórzy lepiej uczą się wizualno-werbalnie, inni werbalnie, a jeszcze inni łącząc nowe informacje z tym, co już wiedzą. Porównywanie się z innymi może być przydatne, lecz nauka języka obcego może być trudna dla wielu osób. W dzisiejszych czasach alternatywą jest korzystanie z elektronicznych tłumaczy, które znają kilkadziesiąt języków.

Lubisz języki? Sprawdź, ile o nich wiesz. Odpowiedz poprawnie na co najmniej 7 pytań, a otrzymasz nagrodę!

1. 
Który z tych języków nie należy do rodziny romańskiej?

2. 
W jakim języku „grazie” oznacza „dziękuję”?

3. 
Jak nazywa się prajęzyk, z którego pochodzi większość współczesnych języków europejskich?

4. 
Znajdź intruza niepasującego do rodziny języków słowiańskich

5. 
Który z tych języków jest spokrewniony z węgierskim?

6. 
Który z tych języków nie ma alfabetu, lecz pismo logograficzne?

7. 
Która liczba najbliżej odpowiada ilości istniejących współcześnie języków?

8. 
Który z tych języków jest fikcyjny?

9. 
Który z tych języków nie posiada rodzajników?

10. 
Co oznacza łaciński przedimek „post”, który funkcjonuje w wielu językach?

Podobne wpisy:

Robert Faber

Robert Faber

Robert jest zapalonym podróżnikiem i fanem nowych technologii. Potrafi dobrze gotować, ale nigdy nie ma na to wystarczająco dużo czasu i w efekcie narzeka na większość posiłków. Stały bywalec siłowni.

PODOBNE WPISY

Wakacje w czerwcu: Ruszaj na Islandię!

Wakacje w czerwcu: Ruszaj na Islandię!

Ci z Was, którzy planują wakacje w czerwcu, mogą się zastanawiać, gdzie jechać o tej porze roku. Nasza rada? Ruszaj na Islandię. Na Islandii występują cztery pory roku, tak samo, jak u nas. Czasem możemy jednak tego nie odczuć, bo, czy Islandia zimą, czy latem, pogoda...

Fascynujące ciekawostki o Afryce: Kontynent cudów

Fascynujące ciekawostki o Afryce: Kontynent cudów

Afryka to kontynent pełen cudów, który wzywa do siebie podróżników z całego świata. Nic dziwnego więc, że wielu z nas chciałoby poznać najważniejsze informacje o Afryce. Od rozległych sawann po tętniące życiem miasta, to kraina różnorodności i bogatej historii. A więc...

SI w podróży

SI w podróży

Rozwój nowych technologii wpłynął nie tylko na rynek pracy. Sztuczna inteligencja pomoże Ci też w podróży. Na dodatek nie zawsze na takie sposoby, jakich się spodziewasz. Od planowania wycieczek, po tłumaczenie rozmów  na wakacjach - SI ułatwi Ci wycieczki za granicę....

Lingwistyczna podróż po Języku Na’vi

Lingwistyczna podróż po Języku Na’vi

W filmie Avatar reżyser James Cameron przeniósł widzów na pełen życia księżyc o nazwie Pandora. To właśnie tam żyje rdzenna ludność znana jako Na'vi. Jednym z elementów tego kinowego arcydzieła jest język obcej cywilizacji Na'vi i to na nim się tutaj skupimy. Bez...

Jak powiedzieć „Kocham cię” w różnych językach

Jak powiedzieć „Kocham cię” w różnych językach

Wszyscy wiemy, jak wyrazić miłość w naszym ojczystym języku. Czy jednak zastanawialiście się kiedyś, jak powiedzieć "Kocham cię" w różnych językach? Jak jest "Kocham cię" po hiszpańsku? Albo "kocham cię" po francusku? Być może marzy Wam się też scenariusz z "To...