Elficki we Władcy Pierścieni, dothraki w Grze o Tron albo klingoński w Star Treku — nie ma wątpliwości, że fikcyjne języki stały się integralną częścią światowej popkultury.
To świetne narzędzie zarówno dla autorów, jak i graczy umożliwiające budowanie nowych światów i tworzenie niezapomnianych historii.
Gry RPG są nawet ciekawszym przykładem takiego worldbuildingu i nie inaczej jest z Dungeons and Dragons (DnD). Uniwersum to obejmuje wiele języków, które odpowiadają konkretnym rasom i kulturom.
Co więcej, odgrywają bardzo ważną rolę w budowaniu tego świata i dzisiaj przyjrzymy się bliżej temu tematowi. Zobacz, na co zwrócimy uwagę w każdej sekcji:
- Czym jest Dungeons & Dragons 5e (5. edycja)?
- Jakie są najczęściej używane języki w świecie DnD?
- Ile jest języków w uniwersum Dungeons & Dragons?
- Jakie są egzotyczne języki w DnD?
- Jak można nauczyć się języków do gry w Dungeons & Dragons?
- Kiedy języki są wykorzystywane podczas sesji Dungeons & Dragons?
- Kto zna smoczy język w świecie DnD?
Czym są edycje Dungeons and Dragons?
Najpierw dokonajmy krótkiego wyjaśnienia, czym jest to uniwersum, o którym dziś mówimy.
Dungeons and Dragons to popularna gra fabularna (RPG), która istnieje od 1974 roku. Jest to uniwersum, w którym gracze mogą na moment oderwać się od swoich życiowych spraw i zanurzyć w świecie gry fantasy, gdzie zbierają zaufaną drużynę, zwalczają złych przeciwników i po prostu przeżywają różne przygody na przestrzeni całej rozgrywki.
Co więcej, DnD przez lata doczekało się wielu edycji.
1e była pierwszą edycją i jest uważana za najbardziej klasyczną wersję gry. W 2. edycji (2e) dodano więcej złożoności do rozgrywki, podczas gdy w 3. edycji (3e) ułatwiono nowym graczom wejście w zasady gry. Wreszcie, w 4. edycji (4e) wprowadziło usprawniony system walki, który ułatwił graczom śledzenie ich postępów podczas bitew.
Czym jest Dungeon and Dragons 5e?
Najnowsza edycja, 5e, została wydana w 2014 roku i od tego czasu jest najpopularniejszą wersją. Gra w tej edycji jest wciąż wzbogacana o nowe misje, ulepszenia i elementy lore, aby zachęcić graczy do używania wyobraźni, współpracy i umiejętności rozwiązywania problemów.
Języki w Dungeons & Dragons w ogólnym ujęciu
W świecie DnD jest wiele charakterystycznych ras i gatunków, którym zazwyczaj odpowiadają konkretne języki. To jeden z tych elementów, który pozwala graczom jeszcze głębiej zanurzyć się w uniwersum.
Co więcej, w przypadku papierowego RPG, gracze nie tylko uczą się słownictwa języków, ale także wykorzystują tę wiedzę w grze. Jest to więc podwójnie ważny element świata Zapomnianych Krain.
Zapomniane Krainy: Ile jest języków w DnD?
Szacuje się, że obecnie w grze występuje ponad 100 różnych języków, począwszy od zwykłych języków ludzi, elfów i krasnoludów, po rzadkie i starożytne języki bóstw i starożytnych cywilizacji.
Każdy język ma w domyśle swój własny, unikalny zestaw słów i zwrotów, jak również własną gramatykę i składnię. Często istnieją również różne systemy piśmiennictwa i dialekty dla każdego języka.
Czy wszystkimi językami można się posługiwać?
Nie. Niektóre są rozwinięte tylko w domyśle. Przewodnik Mistrza Podziemi zawiera zazwyczaj informację o tym, które języki posiadają słownictwo, którego można się realnie nauczyć. W samym podręczniku gracza znajdziemy zaś inne pożyteczne fakty dotyczące języków w grze i czego potrzebujesz, aby zacząć ich używać w „codziennej komunikacji” podczas rozgrywki.
Jak wybrać języki dla początkujących graczy?
Podręcznik gracza oraz Mistrz Gry wesprą Cię podczas tworzenia postaci. Poinformują, które wymagane pola należy uzupełnić, aby Twój bohaterk albo bohaterka posiadała umiejętność mówienia w innych językach niż ojczysty.
Jeśli interesuje Cię również nauka nowych języków na wyższych poziomach, przydatne okaże się zainwestowanie w punkty inteligencji. Umiejętność ta pozwala nie tylko szybciej nauczyć się pewnych zdolności, ale daje też wyższą szansę na pomyślne przyswojenie dostępnych języków i związanych z nimi umiejętności.
Dlaczego warto uczyć bohaterów mówić w innych językach?
To pytanie często kierowane do Mistrzów Podziemi, chociaż częściowo odpowiada na nie też podręcznik gracza. Postaramy się jednak przedstawić podstawowe informacje tutaj.
Krótko mówiąc, bohater, który wykorzystuje znajomość języków, zyskuje zupełnie nowe możliwości. Zobrazujmy to przykładem!
Przykładowe możliwości użycia języków
Podczas przygody w tajemniczej jaskini, grupa bohaterów znajduje magiczny zwój w obcym języku. Jeśli Twoja postać zna elfi język wysokiej magii, będzie w stanie go rozpoznać i przetłumaczyć. To prawdopodobnie da jej różne nowe możliwości: nauczy się potężnego zaklęcia, dowie czegoś na temat przeciwników albo wręcz zyska wprowadzenie do nowej magicznej profesji.
W przeciwieństwie do większości dostępnych umiejętności, które posiadają pewne ograniczenia ich użycia, znajomość języków jest automatyczna i naturalna. Mówienie w obcym języku dzieje się zawsze wtedy, kiedy bohater może go użyć.
Oczywiście, są konkretne zasady regulujące również i użycie języków, jednak na ogół możemy przyjąć, że nasza postać wykorzustuje tę wiedzę zawsze i wszędzie.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego, kiedy można nauczyć się i używać języków, koniecznie przeczytaj dalszą część artykułu, gdzie odpowiadamy na często zadawane pytania.
Najpopularniejsze języki Dungeons and Dragons
Niektóre języki w uniwersum DnD są znacznie częściej używane od reszty.
Dzieje się tak zazwyczaj dlatego, że niektóre rasy są chętniej wybierane przez graczy, a co za tym idzie, ich języki są bardziej w użyciu.
W pierwszej kolejności spojrzymy właśnie na te podstawowe języki.
Wspólny język (Common language)
Zapomniane Krainy to świat, w którym większość istot jest w stanie porozumieć się ze sobą za pomocą tak zwango wspólnego. Jest to bez wątpienia najpopularniejszy ze wszystkich języków DnD 5e.
Tak więc, chociaż język wspólny jest przede wszystkim mową ludzi, jest on współdzielony z innymi rasami i stworzeniami w grze. Jest używany m.in. do zaklęć, rytuałów i innych działań magicznych.
Co ciekawe, dla tego jednego języka gracze przyjęli konwencję, wedle której brzmi on po prostu jak język angielski.
Podwspólny język (Undercommon language)
Undercommon jest bardzo ciekawym przypadkiem w językach DnD ze względu na to, że jest używany ponad narodowością i pochodzeniem etnicznym. Choć typowi użytkownicy Undercommonu mieszkają w Underdark, to jednak jest to uniwersalny język handlowców i kupców.
Undercommon jest używany przez większość inteligentnych ras parających się tym zawodem. Należą do nich m.in. krasnoludy, grimlokowie i roperzy.
Język krasnoludów
Bez zaskoczenia, jest to język krasnoludów. Jest to również jeden z najbardziej rozpowszechnionych języków, ponieważ towarzyszył krasnoludom w ich podróży przez świat.
Co ciekawe, jest to jeden z niewielu języków DnD, który posiada swój unikalny runiczny alfabet krasnoludzki. Dla większości ras znany jest pod nazwą Dethek. Nazwa ta oznacza również język krasnoludów w ich własnej mowie.
Elfi język
Znany jako Elvish lub Elven, język ten jest używany oczywiście przez elfy i półelfy.
Jednak większość ras zna go przynajmniej powierzchownie. Jest tak głównie dlatego, że elfi język słynie z muzyki i poezji napisanej przez elfickich bardów.
Elfi Język posiada również dwa systemy pisma i różne dialekty.
- Dziki Elfi język. Wysoce muzykalny, używany przez Sylvańskie elfy. Niezbyt zrozumiały dla pozostałych elfów.
- Seldruin. Forma języka używana na poczet zaklęć i nauk Elfiej Wysokiej Magii.
- Espruar. Alfabetyczny system pisma elfów księżycowych.
- Hamarfae. Pismo dla języka Seldruin
Języki elfów przydają się prawie wszystkim postaciom, a najbardziej tym, którzy wcielają się w elfy, półelfy i magów używających elfickiej magii. Dlatego tłumacz języka elfickiego jest zawsze mile widziany w każdej drużynie!
Język gigantów
Jest używany przez gigantów, w tym np. górskie giganty, kamienne giganty, mroźne giganty, ogniste giganty i chmurowe giganty.
Język ten składa się z różnych dialektów, które współdzielą niektóre słowa. Słownictwo zostało zaprojektowane tak, aby było łatwe do nauczenia się i używania zarówno dla graczy, jak i Mistrzów Podziemi.
Język gnomów
Język gnomów znają rzecz jasna gnomy. Gnom to małe humanoidalne stworzenie w świecie gry DnD.
Jest to na tyle prosty język, że nie ma w nim zbyt wielu ciekawostek. Może jednak czasem się przydać — postać, która go zna, ma szansę zyskać przewagę w niektórych sytuacjach.
Język goblinów
Znany również jako Ghukliak, język goblinów jest kolejnym przykładem popularnej mowy w świecie DnD.
Mówienie w tym języku to umiejętność, którą posiadają gobliny, hobgobliny i bugbears.
Co ciekawe, język goblinów początkowo używał pisma Dethek (wspomnijmy, że jest to alfabet krasnoludzki, który dla nich samych oznacza też samą nazwę „język krasnoludzki”), ale ostatecznie w XV wieku powstał samodzielny gobliński alfabet Thorass.
Język halflingów
Język halflingów, Luiric (lub Lurienal), był używany głównie przez halflingów z Luiren.
Jednak ze względu na zdolności adaptacyjne halflingów, większość osób mieszkających poza Luiren przestała mówić w swoim ojczystym języku i zamiast tego używała wspólnego lub innych ludzkich języków.
Rzadkie i egzotyczne języki w DnD
W Dungeons and Dragons jest wiele rzadkich języków, więc omówmy najciekawsze z nich.
Smoczy język
Smoczy język jest jednym z najbardziej unikalnych języków Dungeons and Dragons. Władają nim właściwie tylko smoki i z tego względu jest językiem rzadkim i tajnym.
Jezyk smoka opanowały też wszelkie istoty jakoś powiązane z tymi stworzeniami b- tacy jak koboldy i dragonborn lub rasy reptilian: troglodyci i lizardfolk (jaszczurzy ludzie).
Smoczy język znany jest również pod nazwą Glav, co w tejże mowie oznacza „mówić” lub „konwersować”. Czasami nazywa się go również „językiem czarodziejów”, ponieważ smoki są postrzegane jako wysoce magiczne stworzenia.
Język smoka jest jednym z najstarszych na świecie, uważa się, że został stworzony przez gatunek przodków prawdziwych smoków. Co więcej, smoczy język używa pisma znanego jako Iokharic.
Język druidów
Druidzi, którzy czcili Silvanusa, opracowali swój tajny język, którego uczyli się tylko członkowie ich grupy. I tak właśnie powstał język druidów, który posiada własny alfabet i składa się z dwóch odrębnych, ale pokrewnych języków: drueidan i daelic.
Pierwszym językiem druidzkim posługiwała się większość druidów, natomiast ci z Moonshaes mówili językiem daelickim. Co ciekawe, nauka języka druidów była zabroniona dla osób spoza ich kręgu.
Tę tajemniczą grupę można rozpoznać przede wszystkim ze względu na charakterystyczne druidzkie imiona.
Przykładowe druidzkie imiona: Acheron, Echo, Lir.
Język orków
Jest językiem mówionym i pisanym przez większość orków. Za punkt wyjścia posłużył język krasnoludów, Dether oraz starszy język Hulgorkyn, również używany przez orków.
Język trolla
Język trolli to w znacznej mierze mieszanka bełkotu i dźwięków gardłowych. Jest bardzo trudny do zrozumienia lub wypowiedzenia przez osoby niebędące trollami.
Są one znane jako przebiegłe i manipulacyjne stworzenia, nic więc dziwnego, że język trolla powstał głównie, aby oszukać i manipulować innymi. Te stworzenia nie zawahają się, aby zmusić ludzi do robienia rzeczy, których same nie chcą robić.
Język trolla służy mu również do obrażania i wyśmiewania ludzi, a także często używa go do zastraszania tych, których ten stwór chce w jakiś sposób kontrolować.
Język wampirów
Krwiopijcy w Dungeons and Dragons mają swój własny język wampirów. Posiada on skomplikowaną składnię i gramatykę, a posługują się nim tylko te mroczne stworzenia.
Język wampirów jest używany głównie do komunikacji z innymi wampirami, aby rzucać zaklęcia i planować strategie bitew. Używany jest również do rytuałów i ceremonii, a także do zawierania umów i porozumień.
Warlock slang (mowa czarnoksiężników)
W Dungeons & Dragons warlockowie to inaczej czarnoksiężnicy, czyli potężni czarownicy, którzy zawarli umowę z pozaziemską istotą, taką jak diabeł, demon lub fey.
Dzięki temu zyskują dostęp do wielu magicznych zdolności. Czarnoksiężnicy mogą mówić w językach swoich patronów, jak również w większości znanych im języków. Można więc powiedzieć, że istnieje coś takiego jak warlock slang – czyli potoczna mowa czarnoksiężnika, który posiadł moc mówienia w jakimś języku.
Warlocki zazwyczaj posiadają znajomość następujących języków:
- Język Piekielny (Abyssal)
- Niebiański język (Celestial)
- Smoczy język
Slang złodziejski
Slang złodziejski to nie tyle język złodziejski, co raczej specyficzny dialekt wspólnego.
Używa się go głównie do opisania postaci złodziei i ich działań. Slang złodziejski zawiera więc charakterystyczne określenia na włamywanie się i obiekty do ukradnięcia. Oczywiście, w założeniu slang złodziejski ma ukrywać ich prawdziwe znaczenie poprzez zabawne eufemizmy.
Przykładem takich słów to „magnetyzm”, który oznacza kradzież kieszonkową i „wypady”, które oznaczają włamania.
Warto zaznaczyć, że slang złodziejski może być w dużej mierze kreowany przez samego gracza. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia!
Tłumacz języków Dungeons and Dragons
Podczas rozgrywania sesji może przydać się znajomość słów ze standardowych języków w tym uniwersum.
Oczywiście nie sposób streścić tu wszystkich języków, dlatego poniżej przygotowaliśmy te najczęściej spotykane w DnD. Szczególnie mocno może przydać się tłumacz języka elfickiego!
Elfi język |
Wspólny |
Język krasnoludów |
Wspólny |
Smoczy język |
Wspólny |
alushtasa | deszcz | ae | złoto | Aeros/Vaeros | Oddech, Ogień |
ama | kwiat | agland | miecz | Agyrt/Gyrtu | Starożytny, Starszy |
ary | duży | barak | siła/ tarcza | Andra/Andre | Epicki, Wielki |
beneral | miasto | calass | theif | Aradace | Wysoki, Potężny |
bhen | człowiek | dauble | skarb | Auth/Autha | Czarny, Ślepy |
cor | król | daul | córka | Bane | Potężny, Potężny |
enial | dom | delvar | kopać | Claug/Clugh | Las, Ogród |
enyor | bitwa | dornar | król | Dalagh/Dalah | Dowolna broń |
erek | ziemia | drukafaren | miasto | Darrh/Darrath | Strach, Strachliwy |
erkatam | krasnolud | durgarn | smok | Deszeld | Ambitny, Smok |
faenya | leczyć | dwar | karzeł | Durg/Daurgo | Dracolich, Foul |
hakar | wróg | endar | jaskinia | Eir/Majeir | Twierdza, Wielki |
hakarmaskannar | smok | faern | dom | Endor | Brat/siostra, Towarzysz |
karask | demon | glor | jezioro | Gahl/Galad | Umieranie, Koniec |
kesir | elf | groht | kamień | Golos/Gos | Powietrze, Latanie |
kulaa | chleb | groht | kamień | Ingeir | Oddany, Serce |
lani | piękny | halaur | prezent | Jhar/Ujhar | Urok, Mistyk |
lath | drzewo | hamar | młotek | Marun/Marux | Błyskawica, Potężny |
lerret | magia | hurm | człowiek | Ragoth | Niebo, Wysoka |
maskan | ogień | klar | chleb | Ser/ Seyr | Księżyc, Orb |
noarun | daleko | ol | magia | Sygax/Zygax | Bitwa, Władca |
nodel | księżyc | olor | świat | Thrax/Uthrax | Olbrzym, Rosnący |
quar | taniec | taerin | miłość | Thriin/Thriina | Łucznik, Strzała |
revanthas | przyjaciel | torst | przygoda | Treori/Treoris | Sen, Iluzja |
scennal | zajazd | undivver | nadzieja | Turac/Turace | Zimny, Zamrożony |
sehan | podróż | vruden | drewno | Uryte | Zapomniany, Opiekun |
silath | góra | wurn | woda | Uxin/Xin | Nienawidzony, Trucizna |
tarine | zwierzę | yauthlin | lina | Vala/Valam | Szlachetny, Królowa/Król |
thar | dobry | zander | awanturnik | Voar/Voarex | Martwy, śmiertelny |
Dungeons and Dragons: Najczęściej zadawane pytania dotyczące języków
Wciąż masz parę pytań o krasnoluzki albo smoczy język w Dungeons & Dragons? Może uda nam się pomóc również w tej kwestii!
Czy można nauczyć się języków z DnD?
Tak, w Internecie można znaleźć wiele słowniczków, które pomagają w ćwiczeniu wyrażeń wybranego języka w uniwersum Dungeons and Dragons.
Może to zapewnić wciągające doświadczenie dla graczy, którzy chcą zgłębić pochodzenie swoich postaci lub wejść w interakcję z innymi NPC w bardziej znaczący sposób. Dodatkowo, może pomóc Mistrzom Podziemi stworzyć unikalne punkty fabularne lub zagadki, które wymagają znajomości języków, aby osiągnąć postęp w rozgrywce.
Jak moja postać zdobywa języki w Dungeons and Dragons?
Jednym ze sposobów nauki języków podczas gry jest znalezienie nauczyciela. Możesz szukać NPC, którzy mogą wspomóc Cię w nauce. Dodatkowo, możesz znaleźć magiczne przedmioty, takie jak Manual of the Planes, które mogą nauczyć Cię wybranego języka.
Możesz również wykonywać pewne zadania, które nagradzają Cię przyswojeniem języka. Wreszcie, możesz przeżyć przygodę w niektórych częściach świata, gdzie mówi się danym językiem i nauczyć się go przez codziennie obcowanie z nim.
Zainwestuj więc w dobrego nauczyciela języka, znajdź magiczne przedmioty, wykonuj zadania i zwiedzaj świat, aby nauczyć się języków w Dungeons and Dragons.
Jak używać języków w Dungeon and Dragons?
Aby używać języków w D&D, najpierw zdecyduj, które z nich będą znać twoje postacie. W zależności od ich pochodzenia, mogą mieć dostęp do pewnych języków. Możesz również zdecydować o przyznaniu im języków jako nagrody za wykonanie określonych zadań.
Kiedy już zdecydujesz jakie języki będą znały Twoje postacie, możesz zacząć używać ich podczas gry. Zachęcaj graczy do mówienia w ojczystych językach swoich postaci, gdy jest to wskazane.
Postacie niezależne również mogą używać języków, które znają Twoje postacie, aby się z nimi porozumieć.
Wreszcie, możesz użyć języków, aby dodać autentyzmu do swojego świata, włączając zwroty z różnych języków w opisach lub nadając postaciom niezależnym unikalny akcent. Używanie zarówno popularnych jak i egzotycznych języków w DnD może bardzo ożywić rozgrywkę.
Czy mogę nauczyć się nowego języka po zakończeniu tworzenia postaci?
Tak. Tak jak opisano powyżej, możesz znaleźć wiele okazji do nauki nowych języków podczas gry.
Kto posługuje się Językiem Otchłani w DnD 5e?
W 5 edycji gry Dungeons and Dragons istoty z Otchłani – takie jak demony, diabły i jugoloty – mówią w języku abyssal, tzw. piekielnym języku ciemności. Abyssal jest starożytnym językiem, pochodzącym z najwcześniejszych dni multiwersum i jest używany tylko przez tych, którzy mają połączenie z Otchłanią.
Język abyssal jest często używany przez potężnych zaklinaczy do przywoływania stworzeń z Otchłani lub do komunikacji z piekielnymi istotami. Mówią nim również niektóre potworne humanoidy, takie jak orkowie, ogry i trolle, a także niektóre złe kulty.
W jakim języku mówią demony?
Demony w 5e mówią we wspomnianym wyżej języku abyssal.
Jakim językiem posługują się dragonborn?
Smoczy język to oczywiście główna mowa dragonborn. Opisaliśmy go szczegółowo powyżej.
Czy tieflingi mówią w języku abyssal?
Tak, tieflingi mówią w języku abyssal w Dungeons and Dragons. Jak wspomniano powyżej, abyssal jest językiem używanym przez diabły, demony i inne złe stworzenia z Niższych Planów.
Języki DnD: Podsumowanie
Nie ma wątpliwości co do tego, że uniwersum Dungeons and Dragons oferuje wspaniałe możliwości zanurzenia się w tym świecie i odgrywania swoich przygód.
Szeroki wachlarz egzotycznych języków dodatkowo pozwala cieszyć się rozgrywką oraz pogłębiać swoje historie.
Czy dowiedzieliście się jakichś ciekawych faktów o językach Zapomnianych Krain w 5. edycji Dungeons and Dragons? Mamy nadzieję, że tak!
Jeśli lubisz ciekawostki i fakty o językach fantasy, koniecznie sprawdź inne działy naszego bloga. Piszemy o nich dość dużo, czasem także o tych prawdziwych językach.
A jeśli chciałbyś, aby istniał tłumacz języków Dungeons and Dragons, to kto wie… Może kiedyś Vasco Translator będzie w stanie Wam pomóc. To właśnie nazwalibyśmy dobrym dodatkiem do sesji DnD 🙂
W pigułce
Dungeons and Dragons to popularna gra fabularna z wieloma językami fantasy. Języki te są wykorzystywane do tworzenia odrębnych kultur i nadawania postaciom życiowych osobowości. Obecnie w grze jest ponad 100 języków, w tym wspólne języki ludzi, elfów i krasnoludów, jak również rzadkie i starożytne języki bóstw i starożytnych cywilizacji. Najpopularniejszymi językami są: język wspólny, język undercommon, język krasnoludzki, język elficki, język olbrzymów, język gnomów, język goblinów, język halflingów i język orków. Istnieją również rzadkie egzotyczne języki, takie jak smoczy język, język druidów, orków, język trolla, język wampirów i warlocków. Gracze mogą uczyć się języków w DnD poprzez lekcje u nauczyciela, znalezienie magicznych przedmiotów, wykonywanie zadań lub eksplorację świata. Języki mogą być używane do zaklęć, rytuałów i innych magicznych działań, jak również do komunikacji, osiągania punktów fabularnych, zagadek i dodawania smaku do świata.